Súťaž SYGA 2014

21.05.2014

Inovatívny projekt dávkovača matíc priniesol cenu mladým Prešovčanom

Študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove Martin Majerníček a Jozef Porochnavý získali s projektom dávkovača matíc hlavnú cenu súťaže SYGA (Siemens YoungGeneration Award) 2014. Výsledky 11. ročníka súťaže mladých elektrotechnikov vyhlásil organizátor, spoločnosť Siemens, 24. apríla na pôde Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Tohtoročná súťaž motivovala študentov, aby vytvorili inovácie, ktoré prinesú zvýšenie efektivity, zníženie nákladov a obmedzenie vplyvu na životné prostredie.

Súťaž Siemens YoungGeneration Award (SYGA) je určená žiakom stredných odborných škôl a učilíšť s elektrotechnickým zameraním.Cieľom súťaže SYGA je dať študentom možnosť pripraviť sa na podmienky praxe, ktoré ich čakajú po opustení školy. „Takto sa snažíme pomáhať žiakom získavať odborné praktické skúsenosti z oblasti automatizovaných riešení, ktoré budú môcť využiť počas štúdia na vysokej škole či v priebehu svojej budúcej profesionálnej kariéry,“ povedal Marián Hrica zo spoločnosti Siemens.

Každoročne sa tejto súťaže zúčastní množstvo mladých talentovaných ľudí, ktorí pred odbornou komisiou obhajujú svoje projekty. Tento rok sa do súťaže zapojila aj Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Prešov. Našu školu reprezentovali študenti 4.B, Martin Majerníček a Jozef Porochnavý pod vedenímIng. Jozefa Maceja. Ich projekt s názvom Dávkovač matíc sa dostal do finálového kola súťaže, do ktorého postúpilo ďalších desať tímov z rôznych kútov Slovenska.

Hlavnú cenu súťaže získali študenti Martin Majerníček a Jozef Porochnavý zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove za projekt Dávkovač matíc.Študenti 4.B pracovali pod vedením Ing. Jozefa Maceja. Dávkovač matíc predstavuje model automatickej baliacej linky, ktorá umožňuje dávkovať obsluhou zadefinovaný počet súčiastok do krabičiek a následne krabičky automaticky uzatvárať. Podobné automatické baliace linky sa stali bežnou súčasťou výrobných podnikov, pretože odbremeňujú ľudí od monotónnej manuálnej práce. Praxou inšpirovaný model bol postavený s minimálnymi nákladmi, pričom väčšina dielov pochádzala z vyradených zariadení. Technologický proces dávkovania a balenia súčiastok, v tomto prípade matíc, je riadený programovateľným automatom od spoločnosti Siemens. Žiaci tak museli počas oživovania modelu prekonať niekoľko konštrukčných prekážok, čo ich priviedlo k zaujímavým a inovatívnym riešeniam. Neštandardné riešenie komunikácie medzi PLC a displejom, PLC a klávesnicou prostredníctvom analógového signálu prinieslo obrovskú konkurenčnú výhodu. Ak sa k tomu pripočítal dokonale premyslený program pre PLC a fakt, že dávkovač matíc je reálne využiteľný aj v priemyselnej praxi, vznikla kombinácia, ktorá zaručila úspech. „Cieľom nášho projektu bolo automatizovať proces, aby automaticky riadil plnenie prázdnej škatuľky až po jej uzatvorenie,“ vysvetlilMartin Majerníček.„Používateľ môže zadať požadovaný počet matíc a škatuliek, ktoré prístroj následne nadávkuje a uzatvorí,“doplnil Jozef Porochnavý. Študenti pracovali na projekte približne štyri mesiace.

Víťazi jubilejného ročníka súťaže Siemens YoungGeneration Award, získali motivačné štipendium k štúdiu na niektorej zo slovenských vysokých škôl s technickým zameraním a pre svoju školu vyhrali počítač.

Okrem hlavnej ceny SYGA za najlepšie technologické riešenie boli udelené aj ďalšie štyri ocenenia – cena Slovenskej technickej univerzity, cena divízie Priemyselnej automatizácie a technológie pohonov spoločnosti Siemens, cena magazínu Quark za najinovatívnejšie riešenie a cena odborného mesačníka ATP journal.

Cenu Slovenskej technickej univerzity za projekt Výroba elektrickej energie solárnym článkom získali tiež študenti z podtatranského regiónu - Milan Bjalončík a Patrik Kupčo zo Strednej priemyselnej školy v Poprade.

Ing. Jozef Macej
Mgr. Jana Pavlišáková