Súťaž Mladý ekofarmár 2014

10.03.2014

Krajské kolo súťaže Mladý ekofarmár 2014

Kežmarskí študenti boli jednoznačne najlepší

Mlieko pozná azda úplne každý. Je to tekutina, ktorá dáva život, a to doslova. Mlieko je prvou potravou, s ktorou sa stretáva každý z nás po svojom narodení a sprevádza nás po celý život. Je jednou zo základných potravín pre všetky vekové skupiny populácie vzhľadom na nezastupiteľný prínos pre zdravie človeka.

S jeho nenahraditeľnými kvalitami sa stretávame denne. Jeho cesta k nám je niekedy zložitá, avšak proces jeho výroby a spracovania je ešte zložitejší a náročnejší. Potešujúca je preto skutočnosť, že táto životodarná tekutina má aj medzi stredoškolákmi svojich priaznivcov, ktorí o mlieku, o jeho zložení, získavaní a spracovaní vedia viac ako bežní konzumenti. Skoro dve desaťročia to platí o študentoch Strednej odbornej školy na Ulici Kušnierska brána v Kežmarku, ktorá už tradične organizuje krajské kolá súťaže o mlieku pod názvom Mladý ekofarmár. Tá preveruje teoretické vedomosti i praktické zručnosti študentov stredných odborných škôl s poľnohospodárskym, potravinárskym a veterinárnym zameraním.

Aj koncom februára tohto roku si víťazi školských kôl zmerali sily v štyroch súťažných disciplínach. V prvej časti absolvovali test o mlieku, ktorý preveril ich teoretické vedomosti.

V mikrobiologickom laboratóriu súťažiaci hodnotili kvalitu mlieka a absolvovali degustačné skúšky. Ich úlohou bolo podľa vône, vzhľadu, farby a chuti rozlíšiť jednotlivé druhy mliečnych výrobkov podľa tučnosti, podľa vône, vzhľadu, konzistencie a farby mlieka stanoviť chyby v senzorických vlastnostiach surového kravského mlieka a podľa znakov kvality zatriediť ho do akostnej triedy podľa Slovenskej technickej normy a hygienického balíčka.

V chemickom laboratóriu absolvovali laboratórne skúšky surového kravského mlieka na základe jeho reakcie s chemikáliami. Ich úlohou bolo laktodenzimetrom určiť správnu mernú hmotnosť mlieka, stanoviť kyslosť mlieka titračnou metódou a NK-testom zistiť hodnotu mastitídy, čo je zápalové ochorenie mliečnej žľazy u kráv, čiže rozlíšiť, či mlieko pochádza od chorej, alebo zdravej kravy.

Skutočné vyvrcholenie súťaže sa udialo v dojárni farmy Poľnohospodárskeho družstva podielnikov v Kežmarku, ktorá je vybavená dojacím zariadením pre automatické ukončovanie dojenia. Nerozhodovalo množstvo nadojeného mlieka, úlohou súťažiaceho bolo dodržať pracovný postup zodpovedajúci tejto technike, berúc do úvahy nielen správnosť vykonávania postupov pri dojení, ale aj zručnosť. Komisia hodnotila prípravu pomôcok na dojenie, prípravu súťažiaceho na dojenie, hodnotenie tvaru vemena, prípravu stojiska, kontrolu zdravotného stavu vemena, hygienu vemena, nasadenie súpravy a kontrolu dojenia, ukončenie dojenia.

Po vyrovnanom priebehu komisia určila konečné poradie. Stupne víťazov kompletne obsadili študenti 3. ročníka veterinárneho zdravotníctva a hygieny zo Strednej odbornej školy, Kušnierska brána, Kežmarok v poradí Tadeáš Nebus, Ľudmila Mojcherová a Kristína Doľáková. Spolu so štvrtým v poradí Marcelom Ďuricom zo SOŠ Lipany budú reprezentovať školu, mesto i kraj v celoslovenskom kole začiatkom mája v Banskej Bystrici.

Súťaž preverila teoretickú aj praktickú pripravenosť študentov a zároveň umocnila presvedčenie, že na SOŠ v Kežmarku medzi mladou generáciou vyrastajú absolventi s výbornými odborno-teoretickými vedomosťami o zložení, získavaní a spracovaní mlieka, ako aj s odborno-praktickými schopnosťami a zručnosťami pri laboratórnom rozbore, hodnotení a vlastnom dojení.

Súťaž má už 15-ročnú tradíciu. Uskutočňuje sa vďaka záujmu študentov, ale najmä zanietenosti a úsiliu nadšencov z radov učiteľov, akými sú Ing. Benčová, Bc. Palárová z Kežmarku a Matej Čuba, Ing. Angelovič z Lipian. Všetkých pätnásť krajských kôl a aj tri celoslovenské kolá na výbornej úrovni zorganizovala Stredná odborná škola, Kušnierska brána v Kežmarku, čo svedčí nielen o organizátorskej, ale aj odbornej úrovni práce tejto podtatranskej školy.

Kežmarok 10. marca 2014

Mgr. Ján Angelovič
predseda krajskej komisie súťaže Mladý ekofarmár

Fotogaléria:

Publikované: 10.03.2014 / Aktualizované: 10.03.2014 HoreTlačiť