Strojár inovátor 2014

28.05.2014

Stredná priemyselná škola v Snine excelovala na Technickej univerzite v Košiciach

14. mája 2014 obhájili študenti Strednej priemyselnej školy v Snine v náročnej konkurencii svoje technické nápady a inovatívne riešenia. A to excelentným spôsobom, čím zabezpečili bodované miesta v obidvoch kategóriách, v ktorých sa zúčastnili.

Dávid Šimon a Dominik Kohut, študenti 3. ročníka študijného odboru elektrotechnika, pod odborným vedením vyučujúcej Ing. Márie Ortutayovej, sa rozhodli reagovať na výzvu Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a presne v súlade s pozvánkou - preukázali svoj inovačný talent pri tvorbe a realizácii projektov na základe strojárskych riešení.

Po preštudovaní podmienok výzvy prihlásil Dávid Šimon do kategórie Konštrukcie strojov a zariadení, automobily, biomedicínske inžinierstvo model Robotický odhŕňač snehu a Dominik Kohut predstavil model HHO generátor v kategórii Strojárske technológie a manažment technických a environmentálnych systémov. Každý prijatý projekt do súťaže bol zaradený aj do verejného hlasovania.

Motivácia bola silná nielen v tom, aby každý obhájil inovatívnosť navrhovaného riešenia, ale zaujímavá bola komisia, či súperi, lákavé boli ceny.

Po náročnej obhajobe a nekompromisných otázkach poroty, ktoré zasahovali do detailoch konštrukčného riešenia bol dosiahnutý úspech, na ktorý sme všetci právom hrdí.

Dávid Šimon získal 1. miesto a balíček v hodnote 300.- a Dominik Kohut vo svojej kategórii 3. miesto a 100.- EUR. Navyše Dávid Šimon získal 1. miesto aj v kategórii Cena verejnosti – internetové hlasovanie na Facebooku.

Pre školu obidvaja študenti zabezpečili darovaciu zmluvu v celkovej výške 1 300.- EUR na nákup vybavenia, učebných pomôcok a zariadenia potrebného k ďalšiemu tvorivému procesu v škole.

Opäť sme to dokázali, nielen sme sa zúčastnili, ale sme obhájili farby školy, jej značku a dôstojne sme je aj reprezentovali. Ukázali sme, že odbornosť je jej silná stránka, lebo v posledných mesiacoch na odborných celoslovenských súťažiach dosahujeme popredné umiestnenia. Poďakovanie patrí zúčastneným žiakom a pedagógom, ktorí ich viedli a pripravovali. Veríme, že aj naďalej bude pevná kooperácia škola – kreatívni študenti, lebo len tak sa môžu posúvať hranice poznania, a o to sa každá dobrá škola usiluje. A to je jeden z hlavných pilierov Strednej priemyselnej školy v Snine.

PaedDr. Alena Romanová

Fotogaléria: