Snoezelen stimuluje zmysly klientov

10.11.2014

Slnečný dom v Prešove otvoril terapeutickú miestnosť

V Centre sociálnych služieb „Slnečný dom“ v Prešove sa 6. novembra konalo slávnostné otvorenie terapeutickej miestnosti Snoezelen a opravy vstupu do zariadenia.

„Zámerom domova bolo riešiť nevyhovujúci stav vstupu do zariadenia a chodníkov, ktoré boli značne poškodené a nesúrodé, čo spôsobovalo komplikácie pri presune osôb s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaných na invalidný vozík a s problematickou chôdzou,“ priblížila riaditeľka zariadenia Anna Suchá. Na opravu vstupu do zariadenia a chodníkov bolo použitých takmer 6 000 eur, pričom finančné prostriedky poskytol Prešovský samosprávny kraj.

V zrekonštruovaných priestoroch bola sprístupnená aj multisenzorická terapeutická miestnosť Snoezelen. Na jej realizáciu sa použilo 12 200 eur. Domov sociálnych služieb do realizácie zapojil aj dobrovoľníkov a cestou dobrovoľníckej práce realizovali úpravu priestorov, montáž jednotlivých komponentov a inštaláciu rôznych doplnkových častí, ktoré v súčasnosti tvoria terapeutickú miestnosť.

„Snoezelen je názov pre multisenzorickú miestnosť, ktorá poskytuje nádherné zmyslové zážitky pomocou vysoko technologických produktov, ktoré u klienta vyvolajú zmyslové odpovede a reakcie. V tejto miestnosti dochádza k produkcii pocitu pohody, spôsobuje uvoľnenie, privádza k relaxácii. Tiež však aktivizuje a prebúdza záujem, vyvoláva spomienky, odbúrava strach a prináša istotu, navodzuje a podporuje vzťahy. Miestnosť stimuluje a rozvíja všetky ľudské zmysly - sluch, hmat, čuch, zrak, chuť,“ vysvetlila A. Suchá.

Prešovský samosprávny kraj zriaďuje 27 zariadení sociálnych služieb, z ktorých doteraz deväť (vrátane novootváranej) má multisenzorickú miestnosť Snoezelen.

Obe novinky majú podľa riaditeľky neoceniteľný význam na zvyšovanie kvality života prijímateľov sociálnych služieb: „Umožňujú bezbariérový pohyb osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, vyšší stupeň využívania priestorov dvora a záhrady a na druhej strane multisenzorické pôsobenie na ich psychický stav v podobe odbúravania stresu, relaxácie a harmonizácie v pocitovej rovine.“

DSS na Važeckej ulici poskytuje v súčasnosti služby pre 23 prijímateľov sociálnych služieb. Zabezpečuje ambulantnú a týždennú formu pobytu. Prijímateľmi zariadenia sú deti, mládež a mladí dospelí so špeciálnymi potrebami, ktoré vyplývajú z ich telesného postihnutia, duševných porúch a porúch správania, alebo z kombinácie týchto postihnutí. V Domove sociálnych služieb, Važecká 3, Prešov pracuje 18 zamestnancov.

Prešov 10. novembra 2014

Veronika Fitzeková