Samosprávny kraj chce v tomto roku preinvestovať milión eur

17.07.2014

Začína sa prestavba Kuzmányho ulice

Prešovský samosprávny kraj začína v týchto dňoch naplno realizovať jednu zo svojich najväčších investícií v cestnom hospodárstve od svojho vzniku. Ide o prestavbu komunikácie III. triedy č. 06815 v krajskom meste Prešov, viac známu pod označením Kuzmányho ulica. Úsek cesty dlhý 300 metrov prepojí križovatku pri Čiernom moste s Rusínskou ulicou.

Investičný zámer na realizáciu tejto stavby vrátane územného rozhodnutia pripravovala ešte Slovenská správa ciest. Po prevzatí kompetencií k regionálnym cestám v roku 2004 krajská samospráva zabezpečovala aktualizáciu projektovej dokumentácie podľa platných legislatívnych noriem a vyhlášok. „Proces výstavby roky brzdilo majetkové vysporiadanie nehnuteľností dotknutých výstavbou cesty. Nemyslel som, že potrvá celých sedem rokov, kým reálne začneme stavať. Majetkovo-právne vysporiadanie s vlastníkmi sme začali už v roku 2007 v spolupráci s mestom Prešov a aj napriek tomu ešte nie je k dnešnému dňu definitívne uzavreté,“ konštatuje predseda PSK Peter Chudík. Samosprávny kraj ukončil majetkové vysporiadanie v roku 2012, mesto Prešov musí v najbližšom období vysporiadať vlastníkov jednej nehnuteľnosti v zábere výstavby.

Na stavbu je od 8. januára tohto roku vydané právoplatné stavebné povolenie. Ako potvrdil riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Vladimír Kozák, „od konca minulého roka prebiehal proces výberu zhotoviteľa stavby a stavebného dozoru. V rámci verejnej súťaže bolo predložených a hodnotených celkom päť cenových ponúk s navrhovanými rozpočtami od 1,31 do 1,76 milióna eur. S ohľadom na akútnu potrebu tejto investície v krajskom meste Prešov a cenové rozdiely uchádzačov, komisia ukončila proces hodnotenia.“ Zmluva o dielo v celkovej hodnote 1,305 milióna eur bola 15. júla podpísaná s akciovou spoločnosťou Doprastav.

Celá stavba je rozčlenená do 38 stavebných objektov, čo spôsobuje najmä početnosť prekládok inžinierskych sietí. Výstavba úseku zahŕňa okrem úpravy cesty aj rozšírenie mosta nad železničnou traťou, chodníky a cyklistické pruhy, výstavbu protihlukovej steny, rekonštrukciu verejného osvetlenia. Práce by mali byť zrealizované za 15 kalendárnych mesiacov, teda do októbra 2015. Samosprávny kraj vyčlenil v tomto roku na túto stavbu financie vo výške jeden milión eur.

„Odovzdanie staveniska sa uskutoční v najbližších dňoch a reálne sa s prácami na stavbe začne do dvoch týždňov. Na základe uvedeného žiadame motoristov o trpezlivosť a ohľaduplnosť pri prejazde výstavbou dotknutého úseku ciest,“ uzavrel V. Kozák.

Prešov 17. júla 2014

Veronika Fitzeková