Regionálny workshop 2014

21.03.2014

Regionálny workshop ku príprave Integrovaného regionálneho operačného programu

Vo štvrtok 13. marca sa vo veľkej zasadačke Okresného úradu v Prešove uskutočnil úvodný regionálny workshop ku stavu prípravy Integrovaného regionálneho operačného programu (ďalej len „IROP“) a k príprave Regionálnej integrovanej územnej stratégie Prešovského samosprávneho kraja (ďalej len „RIÚS PSK“). Uvedený workshop sa konal z iniciatívy Prešovského samosprávneho kraja, ktorý je hlavným koordinátorom prípravy RIÚS PSK. Workshop viedol Ing. Artúr Benes, riaditeľ Agentúry regionálneho rozvoja PSK, za prítomnosti JUDr. Štefana Bieľaka, podpredsedu PSK, zodpovedného aj za oblasť regionálneho rozvoja.

IROP ako jeden z operačných programov EÚ v programovom období 2014 - 2020 predstavuje programový dokument na úrovni SR. Definuje priority a ciele rozvoja na úrovni samosprávneho kraja. Použitie finančných prostriedkov z budúceho IROP na konkrétne opatrenia a aktivity na území PSK sa bude realizovať práve na základe RIÚS PSK (cieľov a priorít tejto stratégie). Spracovanie RIÚS PSK je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré čaká PSK v najbližšom období. Z hľadiska rozvoja Prešovského kraja práve RIUS PSK určí aké priority kraja budú vo vzťahu k IROP finančne podporené z fondov EÚ v novom programovom období.

Prítomní zástupcovia verejného, súkromného a mimovládneho sektora si vypočuli aktuálne informácie o stave prípravy IROP, ktoré prezentoval PhDr. Emil Pícha, CSc, riaditeľ kancelárie gen. riaditeľa Sekcie riadenia programov regionálneho rozvoja, zástupca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Prítomní si vypočuli informácie aj o návrhu odporúčanej metodiky prípravy RIÚS na úrovni samosprávneho kraja.

Po krátkej diskusii bol v závere stretnutia prezentovaný časový harmonogram hlavných úloh finalizácie prípravy IROP a RIÚS. Podpredseda PSK Štefan Bieľak naznačil predpokladaný postup prípravy RIÚS v podmienkach PSK. Najbližším krokom v rámci uvedeného procesu je vytvorenie Partnerstva pre RIÚS, Rady partnerstva, ako aj odborných poradných skupín potrebných pre vypracovanie RIÚS PSK.

Prezentácia k IROP a RIÚS je nižšie zverejnená k nahliadnutiu.

Prešov 21. marca 2014

Monika Štoffová
poverená vedením oddelenia regionálneho rozvoja, ORR

Prezentácia:

Publikované: 21.03.2014 / Aktualizované: 25.03.2014 HoreTlačiť