Praktická maturita v Humennom

03.04.2014

104 žiaci z Humenného majú praktickú maturitu v šiestich študijných odboroch úspešne za sebou

Na Strednej odbornej škole na Mierovej ulici v Humennom sa od 31. marca do 2. apríla konala praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky v šiestich študijných odboroch, ktorej sa zúčastnilo 104 žiakov školy.

Študijný odbor kozmetik sa prezentoval prácami v piatich vyžrebovaných témach - Svadobné líčenie, Extravagantné líčenie, Súťažné líčenie, Večerné líčenie a Filmové – Divadelné líčenie.

Žiaci odboru spoločné stravovanie sa prezentovali slávnostnou recepciou na tému Taliansko očami labužníkov. Šesť žiakov obhájilo vlastný projekt na témy Východoslovenské kúpele v minulosti a súčasnosti, Kulinárske umenie Slovenska, História a súčasnosť svadobnej hostiny, Káva – zelené zlato, Možnosti cestovného ruchu na Dolnom a Hornom Zemplíne a Vinohradníctvo na Slovensku.

V odbore strojárstvo – výroba, montáž a oprava prístrojov, strojov a zariadení sa prezentovali žiaci obhajobami vlastných projektov na tému Technologický postup výroby súčiastky podľa vlastného návrhu.

Účesy zhotovené na témy - Extravagantné, Spoločenské, Súťažné, Svadobné a Fantazijné účesy, Premena a Krok späť do minulosti, prezentovali schopnosti, zručnosti a kreativitu žiakov

v odbore vlasová kozmetika.

Operátori drevárskej a nábytkárskej výroby vo svojich maturitných prácach uplatňovali rôzne konštrukcie nábytku so zameraním na úsporu priestoru a variabilitu jeho využitia. Navrhovali a vyrábali úložný, stolový, lôžkový a predsieňový nábytok s rôznymi spôsobmi uzatvárania a vnútorného vybavenia. Drevené materiály využívali na výrobu dverí a pri výrobkoch určených do exteriéru.

V odbore podnikanie v remeslách a službách žiaci formou obhajoby vlastného projektu pripravovali podnikateľské, marketingové plány a rôzne podnikateľské projekty týkajúce sa podnikania v obchode a v službách.

Žiaci práce prezentovali a obhajovali pred predmetovými maturitnými komisiami (PMK), ktoré riadili predsedovia PMK z iných škôl. Nad priebehom celej praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky dohliadala predsedníčka školskej maturitnej komisie Mgr. Anna Baľaková. Túto časť maturitnej skúšky hodnotíme veľmi kladne a pripravujeme sa na ústnu časť maturitnej skúšky, ktorá sa uskutoční od 26. do 30. mája.

Sme presvedčení, že nielen príprava na maturitnú skúšku, ale i vzdelávanie, odborný výcvik a odborná prax v rámci celého štúdia poskytli žiakom dostatok užitočných poznatkov a spôsobilostí, ktoré im pomôžu uplatniť sa v ich budúcom povolaní, či úspešne pokračovať v ďalšom štúdiu.

Humenné 2. apríla 2014

RNDr. Oľga Skysľaková