Najlepší školský časopis vydávajú gymnazisti v Starej Ľubovni

21.11.2014

Druhý ročník súťaž stredoškolských časopisov priniesol vyššiu kvalitu

V Knižnici Pavla Országha Hviezdoslava v Prešove sa 19. novembra uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie súťaže stredoškolských časopisov Prešovského kraja, spojené so seminárom o tvorbe žurnalistických materiálov. Prvé miesto získali Gymploviny časopis Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni.

Súťažné časopisy poslalo 19 stredných škôl z 11 okresov. Až päť časopisov z Prešova, po dva poslali školy z Popradu, Kežmarku, Vranova nad Topľou a Lipian. Počet prihlásených časopisov sa oproti minulému ročníku zvýšil len o jeden, no na prvý pohľad zaujala vyššia kvalita. „Kvalita časopisov výrazne stúpla. Nechceme si pripisovať zásluhy, ale je to možno aj tým, že aj minulý rok sme diskutovali o časopisoch, aké chyby by mali študenti odstrániť a skutočne, niektorí si zobrali pripomienky k srdcu a videli sme, že boli odstránené. Napríklad Gymploviny oproti minulému roku zmenili titulnú stranu a pridali farbu a aj to im vynieslo prvé miesto,“ zhodnotila druhý ročník súťaže predsedníčka poroty Veronika Fitzeková.

Šesťčlenná porota hodnotila obsah časopisov a ich prepojenie so životom školy a regiónu. Zamerala sa však tiež na kreativitu, grafiku, prácu s fotografiou, titulku, štylistiku a spracovanie tém. V porote syndikát novinárov zastupovala kancelárka prešovského syndikátu Kvetoslava Mudriková, Milan Grejták a iniciátor súťaže Ján Jacoš. Za krajskú samosprávu časopisy hodnotili Lenka Holubová z odboru školstva PSK, grafik Dávid HudákVeronika Fitzeková, ktorá bola zároveň predsedníčkou poroty.

Porota vyhodnotila ako najlepší školský časopis v Prešovskom kraji Gymploviny - časopis študentov Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni. Na druhej priečke sa umiestnil Gymoš zo Spojenej školy Juraja Henischa v Bardejove, ktorý ako jediný vychádza pravidelne každý mesiac. Tretie miesto obsadil časopis kežmarských gymnazistov Stretnutia Gymnázia. Udelených bolo aj viacero zvláštnych cien. Skokanom roka sa stal Dubkáčik, časopis SOŠ vo Vranove na Ul. Alexandra Dubčeka jeho tvorcovia si prevzali i cenu za najlepšiu grafiku. Titul objav roka získal la BOREC zo SOŠ Andyho Warhola v Medzilaborciach, cenu za najlepšiu titulnú stranu dostali Gymploviny a za nápaditosť Elán časopis SOŠ v Lipanoch na Komenského ulici. Aby sa potvrdilo, že novinárska práca vyžaduje vždy stopercentné nasadenie, bola udelená i haluz roka. Dostal ju časopis SOŠ Star Strednej odbornej školy v Kežmarku, Kušnierska brána za článok, v ktorom bol neuveriteľný počet nezrozumiteľných skratiek. Hodnotné ceny do súťaže venoval Prešovský samosprávny kraj a víťazi si prevzali finančnú odmenu vo výške 300, 200 a 100 eur.

Krajskú súťaž stredoškolských časopisov organizoval Prešovský samosprávny kraj a krajská organizácia Slovenského syndikátu novinárov v Prešove v tomto roku po druhýkrát. Víťazom prvého ročníka súťaže v roku 2013 sa stal časopis Gymoš zo Spojenej školy Juraja Henischa v Bardejove.

Prešov 21. novembra 2014

Veronika Fitzeková