Na severovýchod Slovenska chcú v lete prilákať viac turistov

04.11.2014

Turisti pribúdajú, pripravujú im pestrý program

Letná turistická sezóna sa skončila len pred nedávnom, strediská sa pripravujú na zimný režim. V KOCR Severovýchod Slovenska však už plánujú aktivity na nasledujúce leto. Zaujať chcú cestovateľskými súťažami a novými produktmi cestovného ruchu.

Koniec letného obdobia neznamená len bilancovanie uplynulých mesiacov a prípravu na zimnú sezónu. Už v týchto dňoch naplno prebieha príprava aktivít na nasledujúci rok. „Počet turistov na severovýchode v letnej i zimnej sezóne narastá. To je pozitívna správa, ale samozrejme stále je tu priestor na zlepšovanie čísel návštevnosti,“ uviedol riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Za obdobie rokov 2010 – 2013 vzrástol počet návštevníkov v ubytovacích zariadeniach v Prešovskom kraji o viac ako 88,5 tisíc. Kým v roku 2010 dosahovali počty ubytovaných 611 663 návštevníkov, v roku 2013 to bolo už 700 248 návštevníkov. Ide o údaje, ktoré vyhodnotila Slovenská agentúra pre cestovný ruch. Z prieskumov tiež vyplýva, že zo zahraničných turistov dominujú v návštevnosti Česi, nasledujú Poliaci a Nemci.

Hľadajú partnera na letné aktivity

Výlety do hôr, cykloturistika, historické a kultúrne pamiatky, splav Dunajca alebo adrenalínové zážitky a v neposlednom rade agroturistika. Často ani domáci netušia, koľko zaujímavých miest sa nachádza v ich okolí.

„Veľmi silný potenciál má letná turistika, na ktorú sa chceme v budúcom roku zamerať a ukázať ľuďom, že zábavnú a príjemnú dovolenku nemusia hľadať len za hranicami,“ dodal Janoško.

V letnej sezóne 2014 pripravila KOCR Severovýchod Slovenska trojicu súťaží pod spoločným názvom Objavujeme Prešovský kraj. Deťom bola určená maľovanka so zberom pečiatok na vybraných zaujímavých miestach. Milovníci fotografovania mohli zachytávať najkrajšie navštívené miesta na fotografie a videá v súťaži Dovolenka v Prešovskom kraji. Treťou súťažou bol zber bodov za navštívené miesta zo zoznamu 250 atraktivít kraja. Okrem toho bolo pre cyklistov zorganizovaných päť Cyklopátraní. Víťazom súťaží boli odovzdané hodnotné ceny, motivujúce k ďalšiemu cestovaniu.

Aj v budúcom roku sa v organizácii chcú zamerať na rozličné typy turistov. Pozornosť bude opäť venovaná cykloturistom, ktorých počet každým rokom narastá. Aktivity budú cielené aj na rodiny a jednotlivcov, samostatný produkt cestovného ruchu bude vytvorený deťom. „Pre deti pripravujeme zvlášť špeciálnu aktivitu, ktorá bude prekvapením a verím, že deti nadchne. Predstavíme ju na jar,“ – uviedol Martin Janoško. Doplnil, že kampaň a chystané aktivity určite nebudú orientované len na notoricky známe lokality. „Spojiť chceme známe i menej známe miesta. Chceme ponúknuť verejnosti i zahraničným návštevníkom pestrý plán aktivít a atraktívne trávenie voľného času na severovýchode. Momentálne hľadáme obchodného partnera, ktorý pomôže zastrešiť celú kampaň,“ načrtol plány Janoško.

Cestovný ruch sa rozvíja

Možnosti cestovného ruchu v Prešovskom kraji sa postupne rozvíjajú. V tomto roku pribudli v kraji ďalšie cyklotrasy a ich značenie, single-track pod hradom Ľubovňa, turistický chodník za minerálnymi prameňmi v Pieninách, informačné tabule v Levočských vrchoch. K pamiatkam navigujú turistov hnedé tabule. Rastie počet podujatí a aktivít nielen v Tatrách, ale aj v mestách a kultúrnych zariadeniach.

KOCR Severovýchod Slovenska zastrešuje šesť oblastných organizácií cestovného ruchu, ktoré rozvíjajú konkrétne regióny Prešovského kraja. Okrem prípravy letnej kampane prebieha v súčasnosti aj príprava ocenenia Najlepší v cestovnom ruchu, ktoré má poukázať na kvalitatívny prínos osôb a zariadení v cestovnom ruchu a motivovať ďalších k napredovaniu. Nominácie môže verejnosť zasielať do 30. novembra prostredníctvom stránky www.severovychod.sk.

Prešov 4. novembra 2014

Mgr. Barbora Čechová