Konkrétne formy spolupráce upresnia v januári 2015

27.11.2014

PSK začína spoluprácu s Vojvodinou

Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík a predseda Zhromaždenia autonómnej pokrajiny Vojvodiny (Srbsko) Ištván Pástor podpísali 26. novembra v Prešove medzinárodnú dohodu o spolupráci.

Dohoda okrem iného zahŕňa výmenu informácií v oblasti regionálneho rozvoja, výmenu skúseností v oblasti turizmu, podporu vzdelávacích aktivít základných a stredných škôl, univerzít a výmenné pobyty študentov, projekty v oblasti kultúry, aktivity v sociálnej oblasti, podporu spoločných projektov spolupráce v rámci programov Európskej únie a v neposlednom rade výmenu názorov v súvislosti s Dunajskou stratégiou Európskej únie.

„Spolupráca by sa v prvom rade mala odvíjať v kultúre, školstve, sociálnej sfére a v cestovnom ruchu. Som presvedčený, že takouto spoluprácou dospejeme k podmienkam aj pre hospodársko-politickú spoluprácu, ktorú my ako regióny síce robiť nemôžeme, ale môžeme takouto formou pripraviť lepšiu pôdu pre našich podnikateľov v Srbsku a ich podnikateľov u nás,“ skonštatoval po podpise dohody P. Chudík.

Pre predsedu Zhromaždenia autonómnej pokrajiny Vojvodiny v Srbsku Istvana Pasztora sú prioritou spolupráce „záujmy Slovákov a Rusínov žijúcich v Srbsku. Oni by mali byť hnacím motorom a prinášať návrhy na konkrétne rozvíjanie partnerstva.“ Podpísaný dokument pre neho predstavuje len inštitucionálny rámec spolupráce, ktorá v menšej miere existovala už predtým. V tejto podobe by mohla napomôcť napríklad výmene študentov.

Konkrétne formy spolupráce sa budú kreovať na stretnutí oboch strán, ktoré je naplánované na január 2015. Do Srbska vtedy pocestuje podpredseda PSK Radoslav Čuha a poslanci zastupiteľstva PSK Milan Cocuľa a Miroslav Bujda, ktorí budú zodpovední za rozvíjanie spolupráce so srbským partnerom. Vo Vojvodine bude spoluprácu zabezpečovať podpredsedníčka Zhromaždenia autonómnej pokrajiny Vojvodiny, Ana Tomanová Makanová.

Predseda PSK zároveň poznamenal, že rozvíjanie partnerstva by mohlo byť jednoduchšie preto, že do Nového Sadu, teda hlavného mesta Vojvodiny, trvá cesta autom päť hodín, čo je približne toľko ako z Prešova do Bratislavy a tiež je prínosom, že jazyková bariéra nie je až taká významná a pri častejšom stretávaní strán už nebude potrebný ani tlmočník.

Prešovský samosprávny kraj mal doteraz podpísané dohody s deviatimi európskymi regiónmi - Abruzzo v Taliansku, Horné Pyreneje vo Francúzsku, Ivano-Frankovská oblasť na Ukrajine, Malopoľské vojvodstvo v Poľsku, More og Romsdal v Nórsku, Pardubický kraj v Českej republike, Podkarpatské vojvodstvo v Poľsku, Vologodská oblasť v Ruskej federácii a Zakarpatská oblasť na Ukrajine. Autonómna oblasť Vojvodina v Srbsku je desiatym zmluvným partnerom PSK.

Prešov 27. novembra 2014

Veronika Fitzeková