Junior Internet 2014

24.04.2014

SPŠ elektrotechnická v Prešove na Junior Internete

Už od roku 2000 sa každoročne v mesiaci marec koná na pôde Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave súťažná konferencia s názvom Junior Internet. Hlavným organizátorom tejto konferencie je Amavet – Asociácia pre mládež, vedu a techniku, ktorá je záujmovým občianskym združením s orientáciou na mladých ľudí, popularizáciu vedy a techniky.

Tohtoročná konferencia sa uskutočnila posledný marcový víkend, 28. a 29. marca. Medzi súťažiacimi bolo množstvo mladých ľudí – začínajúcich webových programátorov, grafikov a blogerov, ktorí svoje projekty prezentovali pred odborníkmi v úlohe porotcov.Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú v Prešove na tejto súťaži reprezentovali študenti 3.a 4.ročníka – Marek Dlugoš, Jaroslav Kravec a Ján Mochňák.

Dvojica chlapcov M.Dlugoš a J.Kravecpredstavili svoj spoločný projekt s názvom VIDEBY. VIDEBY je webová aplikácia, ktorá dokáže automatizovať proces odčítavania údajov o spotrebe elektromerov SPŠE prostredníctvom mesh a WiFi sietí a ukladať ich do databázy na serveri. Následne sa tieto dáta vizualizujú vo forme grafova ponúkajú užívateľovi dokonalý prehľad o spotrebe elektrickej energie v objekte. Aplikácia ponúka aj možnosť inteligentne reagovať na zmeny spotreby v reálnom čase a to buď rozpájaním okruhov, alebo pripojením alternatívnych zdrojov energií.

Títo dvaja študenti získali v kategórii JuniorWeb-SŠ špeciálne ocenenie a v kategórii JuniorTEXT s týmto projektom získali Ocenenie dekana FIIT STU.

Dvojica M.Dlugoš a J.Mochňák, ktorá na tejto konferencii porotcom predstavila projekt s názvom Mobilná aplikácia pre základné a stredné školy, bola úspešnejšia, pretože v kategórii JuniorAPP obsadili 1.miesto a opäť získali aj Ocenenie dekana FIIT STU.

Účasť na konferencii bola pre chlapcov veľkým prínosom, pretože odborníkom a širokej verejnosti mohli predstaviť svoje projekty, na ktorých dlhodobo pracovali. Spoznali množstvo zaujímavých ľudí a na prednáškach skúsených programátorov, blogerov a developerov, ktoré absolvovali v rámci konferencie, sa dozvedeli aj množstvo nových a užitočných informácií.

Prešov 23. apríla 2014

Mgr. Ivana Kurtyová