Hotelieri na Malte

08.09.2014

Aktívne strávené letné prázdniny

Študenti Hotelovej akadémie Jána Andraščíka v Bardejove počas letných prázdnin dostali šancu zdokonaľovať všeobecné a odborné kompetencie, ale aj rozvíjať záujmy a rozširovať svoje poznanie. Možnosť dostali aj dve skupiny študentov na Malte.

V júli a auguste absolvovalo 14 žiakov stáž na ostrove Malta v rámci projektu Catering and Hospitality Mobility Across Europe. Študenti počas štyroch týždňov mali možnosť zdokonaliť získané a nadobudnúť odborné gastronomické vedomosti, zručnosti a skúsenosti pobytom v krajine, ktorá je nám kultúrne, historicky aj geograficky vzdialená. Praxovali v hotelových zariadeniach v gastronomických a hotelových pozíciách kuchár, čašník, servírka a recepčný. Pobytom v zariadeniach cestovného ruchu v oblasti s dlhodobou tradíciou získali žiaci možnosť konfrontovať svoju doterajšiu odbornosť.

Pridanou hodnotou stáže pre každého účastníka bolo zdokonalenie komunikačných schopností v anglickom jazyku, ktorý študenti študovali v jazykovej škole Malta Univerzity Language School. Tam absolvovali 20 hodín jazykovej prípravy, počas ktorých komunikovali v skupinách so študentmi z Talianska, Argentíny, Kórey na rôzne – gastronomické témy. V anglickej komunikácii sa mladí hotelieri zdokonaľovali aj v každodennom živote - pri cestovaní do práce, pri riešení bežných životných situácií, ale i v domácom prostredí, keďže boli ubytovaní v rodinách, a samozrejme na pracovisku so zákazníkmi alebo spolupracovníkmi a manažmentom hotela.

Študenti využili i možnosť spoznávať krajinu a vo voľnom čase navštívili zaujímavé miesta Malty. Hlavné mesto Valletta ich očarilo svojou históriou a čulým turistickým ruchom. Vychutnali si aj atmosféru známych pláží, najviac im v mysliach utkvela Ramla Bay – jedna z najkrajších pláží sveta s oranžovým pieskom na priľahlom ostrove Gozo i nezabudnuteľná plavba trajektom, či let lietadlom.

Pán Jozeph Marquette, riaditeľ spoločnosti Destination English Ltd. na Malte, hostiteľskej spoločnosti pre skupinu stážistov z bardejovskej hotelovej akadémie písomne vyslovil veľkú spokojnosť s každým účastníkom a hrdosť, že mohol byť hostiteľom takej fantastickej skupiny.

Študenti Hotelovej akadémie Jána Andraščíka v Bardejove nezaháľali ani cez prázdniny, naopak aktívne strávili leto na svoj duševný i odborný rast. Plynulo prechádzajú z jedného školského roka do druhého. V novom školskom roku 2014/2015 budú noví žiaci študovať v piatich triedach prvého ročníka, škola bude pokračovať v realizácii mnohých projektov. A samozrejme budeme učiť a učiť sa tak, aby nám to robilo radosť. Prajeme veľa energie a elánu do nového školského roka.

Bardejov 8. septembra 2014

Mgr. Ľubica Michalíková