Gymnázium JAR "boduje"

30.04.2014

Celoslovenské úspechy žiakov Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove

2. apríl – Olympiáda v anglickom jazyku

V Bratislave sa 1. a 2. apríla konal 24. ročník celoštátneho kola Olympiády v anglickom jazyku. V kategórii 2B školu úspešne reprezentovala Soňa Haľková (III. E), ktorá sa umiestnila na 4. mieste a v kategórii 2A Katarína Polomská (VI. OA), skončila piata. Žiačky pracovali pod vedením Mgr. Zuzany Petrovskej.

3. apríl – 8. ročník súťaže Ruské slovo

Celoslovenské kolo 8. ročníka súťaže Ruské slovo sa uskutočnilo 3. apríla. V kategórii sólo spev obsadila 3. miesto Ivana Vavreková (II. C), v kategórii skupinový spev obsadili 3. miesto Alexandra Borisová a Kornélia Kačníková (III. A).

Do 8. ročníka medzinárodnej detskej výtvarnej súťaže s tematikou Zimné športy – Soči 2014 sa zapojila aj žiačka Veronika Nazarejová (I. OA), ktorá získala v celoštátnom kole čestné uznanie. Tomáš Sterančák (III. D) obsadil 1. miesto.

Žiaci pod vedením PhDr. Iriny Mattovej prejavili svoj prirodzený talent.

8. – 9. apríl – Majstrovstvá Slovenska vo florbale

Florbalisti školy ako majstri kraja reprezentovali 8. a 9. apríla Prešovský kraj na majstrovstvách Slovenska v Bratislave. Prvý deň po výsledkoch GJAR – Dubnica 4:3, GJAR – Topoľčany 2:1, GJAR – Tvrdošín (celkový víťaz turnaja) 0:4, postúpili z druhého miesta do finálovej skupiny. V semifinále sa stretli s víťazom druhej skupiny, Bratislavou. Napriek bojovnému výkonu, keď ešte štyri minúty pred koncom zápasu viedli 3:2, nakoniec po nešťastných góloch podľahli súperovi 3:4. V zápase o tretie miesto, v ktorom bola kvalita jednoznačne na strane GJAR, vyhrali nad Lučencom 4:3. Chlapci si za predvedenú hru a sympatické kolektívne vystupovanie vyslúžili uznanie aj iných družstiev, ktoré ich v zápasoch povzbudzovali. Florbalové aktivity na škole zastrešuje Mgr. Rastislav Pališčák.

6. – 7. apríl – IGRAM

V Košiciach sa 6. a 7. apríla pod záštitou Francúzskej aliancie konal ďalší ročník populárneho festivalu stredoškolských frankofónnych divadiel IGRAM. V konkurencii šiestich amatérskych súborov z celej republiky si prvenstvo odniesol súbor sexty GJAR pod vedením Mgr. Janky Monokovej, ktorý sa predstavil hrou Pierre Précieuse a získal oficiálnu cenu za najlepšie predstavenie Le meilleur spectacle.

Žiaci sexty účinkovali v zložení Katarína Polomská, Katarína Šimková, Kristína Pagurková, Karolína Garančovská, Veronika Gáliková, Zuzana Pavlíková. Posledná menovaná získala zároveň ocenenie Najlepšia herečka festivalu.

Félicitations et chapeau bas sexta, Zuzka et Janka!

Ďalšie fotografie z festivalu na stránke Francúzskej aliancie Košice.

Prešov 29. apríla 2014

Daniela Bučková