Euroscola 2014

22.05.2014

Gymnázium Giraltovce v Európskom parlamente v Štrasburgu

Ešte v jeseni minulého roku sa trieda 1.A Gymnázia v Giraltovciach zúčastnila súťaže EUROSCOLA 2014. Jej cieľom bolo oboznámiť žiakov našej školy a širokú verejnosť s fungovaním Európskej únie. Gymnázium v Giraltovciach sa v rámci stredných škôl umiestnilo na 5. mieste a získalo možnosť zúčastniť sa 9. mája, v čase príprav na voľby do Európskeho parlamentu, pracovného stretnutia 26 škôl členských štátov EÚ v Štrasburgu.

Dlhú cestu sme si oživili návštevou Mercedes Benz Múzea v Štuttgarte. Piatok 9. mája sme od ôsmej do osemnástej hodiny strávili v Európskom parlamente. Tejto návštevy sa zúčastnilo ďalších 25 krajín Európskej únie. Všetci sme sedeli v zasadacej sále Rady Európy a rozhovory so štyrmi europoslancami prebiehali v anglickom, francúzskom a nemeckom jazyku. V rámci šiestich pracovných skupín - Životné prostredie a obnoviteľné zdroje energie, Sloboda informácií a občianska kultúra, 2014- Európsky rok boja proti plytvaniu potravinami, Budúcnosť Európy, 2014 – Európske voľby a Zamestnanosť mladých ľudí - prebiehali diskusie k daným témam. Spoločne sme sa pokúsili nájsť nové riešenia problémov. Na záver nášho stretnutia sme riešenia prezentovali v pléne Rady Európy, europoslancom a ostatným zúčastneným.

Okrem prehliadky historického centra Štrasburgu na záver nášho programu sme sa počas cesty zastavili aj v Mníchove, kde sme si nenechali ujsť návštevu futbalového múza FC Bayern a slávnu Allianz arénu.

Ďakujeme Informačnej kancelárii Európskeho parlamentu na Slovensku za možnosť byť v Európskom parlamente a stať sa aspoň na chvíľu súčasťou veľkého diania nazývaného "Európska únia" a dôstojne reprezentovať Slovensko a Prešovský samosprávny kraj. Tento výlet sme si veľmi užili a určite naňho nikdy nezabudneme.

Giraltovce 20. mája 2014

Alexandra Waksmanská 1.A