Európsky podnikateľský región roka 2016

04.11.2014

Hľadá sa najpodnikavejšie mesto alebo región Európy

Výbor regiónov otvoril ďalší ročník (2016) súťaže o ocenenie Európsky podnikateľský región roka (EER). Každé mesto alebo región EÚ bez ohľadu na veľkosť či stupeň prosperity, ktoré má výnimočnú a na budúcnosť zameranú podnikateľskú stratégiu, sa môže prihlásiť do 16. marca 2015. Najúspešnejšie, najprogresívnejšie a najsľubnejšie stratégie budú ocenené a nasledujúce dva roky sa budú monitorovať.

Výbor regiónov (VR) spustil iniciatívu Európsky podnikateľský región roka v roku 2009 so zámerom prispieť k uplatňovaniu zásad iniciatívy EÚ Small Business Act na regionálnej a miestnej úrovni a podporiť plnenie cieľov stratégie EÚ pre rast, t. j. stratégie Európa 2020, v oblasti inovácií a podnikania. Je to príležitosť pre miestne a regionálne samosprávy, aby preukázali svoje odhodlanie podporovať malé a stredné podniky a podnikateľov ako kľúčových aktérov upevňovania hospodárstva a zúročiť ich potenciál na tvorbu rastu a pracovných miest.

„Keďže chceme podporiť regióny v ďalšej snahe vymaniť sa z krízy, rozhodli sme sa, že iniciatíva EER sa nebude sústreďovať na úspechy dosiahnuté v minulosti, ale zameria sa na budúcnosť: ocenenie udelíme tým regiónom, ktoré majú progresívnu víziu uplatňovania zásad SBA,“ uviedol predseda VR Michel Lebrun pri prezentácii ročníka 2016. Dodal, že „táto orientácia na budúcnosť znamená, že iniciatíva EER sa nezameriava iba na regióny, ktoré už dosahujú dobré ekonomické výsledky. Všíma si tiež regióny, ktoré sú zatiaľ možno menej bohaté, majú však ambicióznu podnikateľskú víziu a dôveryhodný akčný plán, ako túto víziu premeniť na skutočnosť.“

O ocenenie sa môžu uchádzať všetky územné celky EÚ na nižšej než národnej úrovni členského štátu, ktoré majú právomoci na politickej úrovni a dokážu realizovať celkovú podnikateľskú víziu. Nezáleží na tom, či sú úspešné alebo zaostávajúce, dôležité je ich odhodlanie presadzovať zmeny v záujme rozvoja svojho podnikateľského potenciálu. Prihlásiť sa môžu spoločenstvá, autonómne oblasti, kraje, spolkové krajiny, provincie, okresy, metropolitné oblasti, veľké mestá a tiež cezhraničné územné celky, ako sú EZÚS či euroregióny. Obzvlášť vítané budú prihlášky cezhraničných regiónov.

Výbor regiónov je zhromaždenie Európskej únie združujúce regionálnych a miestnych zástupcov zo všetkých 28 členských štátov Európskej únie. Jeho poslaním je zapojiť do jej rozhodovacieho procesu regionálne a miestne orgány, ako aj spoločenstvá, ktoré zastupujú, a informovať ich o európskej politike. Európska komisia, Európsky parlament a Rada musia požiadať Výbor regiónov o konzultáciu v oblastiach politiky, ktoré sa týkajú regiónov a miest. Výbor regiónov môže podať na Súdnom dvore EÚ žalobu, ak sú porušované jeho práva alebo sa nazdáva, že istý právny predpis EÚ je v rozpore so zásadou subsidiarity, resp. nerešpektuje právomoci regionálnych alebo miestnych orgánov.

Bližšie informácie Vám poskytne:

Pierluigi Boda
Mobilný tel.: +32 473 851 743