DSS Giraltovce

15.05.2014

Tvorivá práca so sviečkami v Giraltovciach

V živote ľudí s mentálnym postihnutím hrá veľmi dôležitú úlohu rozvoj zručností a znalostí potrebných na integrovaný a samostatný život. Rozvoj umožňujú aj voľnočasové aktivity, medzi ktorými nechýbajú tvorivé dielne zamerané na rôzne techniky. Domov sociálnych služieb v Giraltovciach preto v priebehu uplynulých mesiacov, od marca do mája, zorganizoval štyri tvorivé dielne.

Tvorivých dielní sa aktívne zúčastnilo šesť zamestnancov a 14 prijímateľov sociálnych služieb zariadenia. Obsahovo boli zamerané na rôzne techniky práce so sviečkami, maľovanie na hodváb, batikovanie, výrobu glycerínových mydiel a pod. Počas štyroch dní nám svoj talent ukázala Danka Fedoršová – DaMa sviečky z Prešova. Zo širokej ponuky sme mali možnosť si vybrať rôzne techniky. Každému individuálne podľa stupňa postihnutia ukázala jednotlivé techniky, napr. krakerovanie sviečok – na sviečky sa vytvárali rôzne ornamenty s rozohriatym voskom, maľovanie na sviečky farbami, enkaustiku – maľovanie na voskový papier žehličkou a voskovými farbami, vyrezávanie sviečok, zlievanie sviečok, maľovanie na hodváb, batikovanie, výrobu glycerínových mydiel a filigránových dekorácií. K dispozícii doniesla aj svoje vlastné výrobky. Potom účastníci tvorivej dielne pracovali skupinovo, v prípade potreby sa so zamestnancami a prijímateľmi sociálnej služby pracovalo individuálne. Všetok materiál, ktorý bol k dispozícii, si mohli prijímatelia zobrať a pracovať s ním v rámci využitia voľného času a dokončiť daný výrobok v „domácom prostredí“.

Z rôznych techník najviac zaujalo maľovanie na hodváb, batikovanie a vyrezávanie sviečok aj napriek tomu, že tu bola technika náročnejšia. A veru, nedali sa zahanbiť.

Aj keď sa zdá, že práca so sviečkami je jednoduchá, vyžaduje nielen veľkú fantáziu a zručnosť, ale najmä trpezlivosť. V rámci výučby jednotlivých techník si osvojovali zručnosti jemnej motoriky, využiteľné aj v iných situáciách prvkov sebaobsluhy a starostlivosti o seba, o svoju domácnosť.

Tvorivé dielne sa niesli v duchu príjemnej atmosféry a rozvoja kvalitných sociálnych vzťahov, komunikácie, priateľstva, vzájomnej pomoci a rád. Úprimne ďakujeme lektorke Danke Fedoršovej z Prešova za odovzdanie základných poznatkov o rôznych technikách, za poskytnutie materiálu pre použitie rôznych techník, za jej ochotu a za prístup k ľuďom, s ktorými prichádza do styku.

Giraltovce 15. mája 2014

PhDr. Zuzana Jurčová