DOD v Hotelovej akadémii v Humennom

19.12.2014

DOD v Hotelovej akadémii v Humennom

V Hotelovej akadémii v Humennom sa každý rok v decembri koná Deň otvorených dverí. Uchádzači o štúdium, ich rodičia a verejnosť majú príležitosť voľne a nezáväzne si prezrieť priestory školy, ako aj oboznámiť sa s jej štruktúrou a aktivitami. V tomto roku sa brány otvorili 16. decembra. Výnimočnosť tohto dňa bola umocnená tým, že škola sa predstavila svojim návštevníkom už v novom šate. Novučičká fasáda a nápis na čelnej strane budovy priviedli návštevníkov bezpečne na miesto konania.

Žiaci školy v spolupráci s učiteľmi a majstrami odborného výcviku pripravili pre všetkých zaujímavý program spojený s prezentáciou svojich zručností a nových foriem vyučovania, ktoré sa na škole realizujú vďaka projektu Premena tradičnej školy na modernú s názvom Gastronómia po novom.

V školskej jedálni sa prezentovali pri príprave slávnostných tabúľ, miešaných nápojov, flambovaných palaciniek a vianočnej kapustnice. Túto mali možnosť návštevníci aj ochutnať a spomedzi deviatich druhov pripravených žiakmi podľa domácich receptov vybrať tú najlepšiu. Víťazné družstvá boli ocenené na Vianočnej akadémii.

Príprava flambovaných palaciniek a miešaných nápojov očarili nielen šikovnosťou našich študentov, ale aj svojou vynikajúcou chuťou a boli vyhľadávané najmä žiakmi základných škôl. Zaujímavá bola prezentácia zahraničnej praxe žiakov školy na Cypre, v Grécku, Taliansku a Švajčiarsku, ktorej sa pravidelne zúčastňujú už niekoľko rokov.

Na prvom poschodí sa všetci mohli oboznámiť so systémom výučby po novom. Hravou formou riešili interaktívne cvičenia z rôznych oblastí, vyskúšali po anglicky hovoriace interaktívne perá a kódované učebnice, prezreli si vytvorené učebné materiály šité na mieru pre potreby školy. Osvojovanie desaťprstovej hmatovej metódy im predviedli starší spolužiaci už na počítačoch v novom programe ATF – všetkými desiatimi.

Pozornosť pútali aj ukážky porciovania jablka, banánu a pomaranča a zdobenie perníkov, ktoré si mohli vyskúšať. Pomáhali im starší žiaci, ale aj natočené videosekvencie. V ďalších dverách im podali informácie o študijných programoch, realizovaných odborných exkurziách, spolupráci s hotelmi vo Vysokých Tatrách a Medzilaborciach, oboznámili ich so spôsobom konania praktickej časti maturitnej skúšky.

Vianočne vyzdobená školská reštaurácia SIESTA očarila bohatými studenými misami, vyrezávaným ovocím a zeleninou, cukrárskymi dobrotami ale aj nádhernými slávnostnými tabuľami a ikebanami. Žiaci naplno využili nadobudnuté zručnosti a vlastnú tvorivosť.

Po potulkách po škole sa nakoniec účastníci DOD presunuli do telocvične školy, kde svoju činnosť prezentovala zatiaľ jediná športová trieda so zameraním na volejbal.

V tento čarovný deň sme boli zároveň svedkami slávnostného odovzdania vynovenej fasády budovy školy. Zúčastnili sa jej pozvaní hostia, poslanci PSK Ján Ferko, Michal Druga, zástupcovia dodávateľskej organizácie Costruo Lučenec Jozef Princz a Róbert Bene a architekt Ľubomír Gramata.

Záver dňa patril slávnostnej recepcii, na ktorej sa zúčastnili pozvaní hostia a zamestnanci školy. Všetky dobroty pripravili a prítomným ponúkli žiaci školy, ktorí po celý deň boli znakom toho, že všetok čas, ktorí im učitelia a majstri odborného výcviku venujú stojí naozaj za to. Už teraz sa tešíme na december 2015.

Humenné 19. decembra 2014

Glória Michalidesová