Cesta cez kopec Paršivá bude provizórne prejazdná

20.06.2014

Spojnicu Bijacovce – Vyšný Slavkov otvoria cestári v pondelok

Cesta tretej triedy medzi obcami Bijacovce - Vyšný Slavkov (okres Levoča), ktorá bola uzatvorená pre havarijný stav, bude od pondelka sprejazdnená pre osobné autá a pravidelnú autobusovú dopravu.

Situácia na komunikácii III/018181 sa výrazne zhoršila po kalamite v polovici mája. Kominikáciu cez kopec Paršivá poškodila nielen voda, ale aj veterná smršť, preto ju cestári uzatvorili. Na cestu popadali stromy, v niektorých úsekoch sa prepadla vozovka. Cestári už odstránili drevnú hmotu z povrchu vozovky, takže bude možné sprejazdniť ju v obmedzenom režime. „Hoci i naďalej v úseku trvá havarijný stav, rozhodli sme sa od pondelka cestu sprejazdniť, v kritickom úseku v jednom jazdnom pruhu. Ide o sprejazdnenie pre osobnú dopravu a úsekom budú premávať aj dva páry autobusových spojov z popradskej SAD. Cesta bude uzatvorená pre nákladnú dopravu. Iné technické riešenie sme teraz nenašli. Dôležité je, aby sa vodiči pri prechádzaní úsekom riadili dopravnými značeniami i danými obmedzeniami. V celom úseku bude obmedzená rýchlosť,“ zdôrazňuje riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) Vladimír Kozák.

Cestu, dlhú 14 kilometrov, kraj dostal do správy v roku 2004 v zlom stave. SÚC PSK pôvodne plánovala iné riešenie - prepojenie s obcou Poľanovce. Prekážkou je však zložitý geologický terén a nevyhnutnosť v dlhom úseku postaviť aj novú cestu, čo je veľmi nákladné. Hoci cestári majú pripravenú štúdiu tohto riešenia, nie je ani predpoklad, že by sa podarilo v blízkej dobe získať finančné prostriedky na jej realizáciu. Preto prichádza druhé, lacnejšie riešenie - udržať súčasnú spojnicu a zabezpečiť prejazdnosť cesty.

Samosprávny kraj plánuje cestu opraviť už od povodní v roku 2010. „Máme 780 000 eur na sanáciu 6,3 kilometra dlhého úseku od križovatky s Brutovcami po Bijacovce. Pôjde o zosilnenie vozovky s povrchovou úpravou a vyrovnanie cesty. Momentálne čakáme na výsledok verejného obstarávania,“ konkretizuje V. Kozák.

Zvyšných osem kilometrov plánuje SÚC PSK prefinancovať v rámci regionálneho operačného programu a opravu cesty zaradiť na obdobie rokov 2014-2020. „Je to smelý cieľ, no veríme, že sa nám to podarí. Veď cesta je zároveň aj spojnicou s mestom Lipany a jeho napojením na diaľnicu,“ uzavrel riaditeľ SÚC PSK.

Prešov 20. júna 2014

Veronika Fitzeková