Cena PSK a Cena predsedu PSK za rok 2014

22.09.2014

Nominácie na udelenie Ceny PSK do 30. septembra

Prešovský samosprávny kraj v tomto roku už po 11-ty krát ocení významné osobnosti regiónu. Návrhy na udelenie Ceny Prešovského samosprávneho kraja možno podať do 30. septembra. V nominácii stačí uviesť meno navrhovaného laureáta a krátke zdôvodnenie, prečo by navrhovaný človek mal byť ocenený a poslať to na Úrad PSK, na Námestie mieru 2 v Prešove. Návrhy môže predložiť ktorýkoľvek občan.

Myšlienka oceňovať osobnosti a inštitúcie za prínos k rozvoju regiónu vznikla v roku 2004.

Medzi doterajších laureátov Ceny PSK patria napríklad Michal Kováč, prvý prezident Slovenskej republiky, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, horolezec Peter Šperka, in memoriam, Prešovská univerzita, diecézny biskup František Tondra, Jeho Blaženosť Nikolaj, prešovský eparcha Ján Babjak, eurokomisár Ján Figeľ, kardinál Jozef Tomko, Horská záchranná služba či folklórny súbor Šarišan.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík doteraz cenu udelil Hokejovému klubu Poprad, hádzanárskemu klubu Tatran Prešov, hereckému manželskému páru - Jožovi a Kvete Stražanovcom, speváčke Márii Mačoškovej, sochárovi Dušanovi Pončákovi, akademickým maliarom Jurajovi Kresilovi a Andrejovi Smolákovi, či ortopédovi Jánovi Kľocovi.

Cenu PSK predstavuje umelecké dielo - gotická brána s doširoka otvorenými dverami, ktoré sú symbolom prijímania nových podnetov. Cenu predsedu tvorí voľne tvarovaný objekt pripomínajúci ľudské srdce, obomknuté po stranách krídlami. Symbolizuje citovú spoluúčasť na každom tvorivom počine, ako neodmysliteľnú súčasť rozvoja ľudskej civilizácie. Autorkou oboch diel je akademická sochárka Eva Fišerová.

Slávnostný program, počas ktorého budú odovzdané Ceny PSK a Ceny predsedu PSK za rok 2014, sa uskutoční v decembri v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.

Prešov 22. septembra 2014

Veronika Fitzeková