Celoslovenské finále súťaže Mladý ekofarmár 2014

21.05.2014

Traja z pätice najlepších mladých ekofarmárov Slovenska sú z Kežmarku

Obavy o úroveň odborného vzdelávania v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva nemusia mať opodstatnenie. Dokumentovali to vedomosti, zručnosti, úsilie a nadšenie účastníkov celoslovenského kola súťaže Mladý ekofarmár, a najmä študentov zo Strednej odbornej školy (SOŠ) v Kežmarku a Lipanoch, ktoré sa uskutočnilo začiatkom mája v priestoroch SOŠ v Banskej Bystrici.

Dvojdňové celoslovenské finále súťaže Mladý ekofarmár vyústilo do historického úspechu kežmarského poľnohospodárskeho školstva. Medzi vyše dvadsiatkou súťažiacich z celého Slovenska sa v prvej päťke umiestnili až traja študenti Strednej odbornej školy, Kušnierska brána 2 v Kežmarku. Jedinečnosť tohto úspechu študenti vyšperkovali ešte aj obsadením prvých dvoch miest v celkovom poradí.

Študenti poľnohospodárskych, potravinárskych a veterinárnych odborov zo všetkých krajov Slovenska súťažili v odborno-teoretických vedomostiach o zložení, získavaní a spracovaní mlieka a praktických zručnostiach v štyroch súťažných disciplínach.

Prvú časť tvoril vedomostný test, pozostávajúci z tridsiatich otázok, ktorý dokonale preveril potenciál teoretických vedomostí súťažiacich. V degustačných skúškach súťažiaci ochutnávali a vizuálne posudzovali päť druhov mliečnych výrobkov a stanovovali senzorické vlastnosti surového kravského mlieka, či je mlieko kvalitné, alebo je narušené, napr. maštaľnou vôňou, zvodnením, či krmivom a následne ho zatriedili podľa znakov kvality.

V chemickom laboratóriu pri laboratórnych skúškach surového kravského mlieka určovali zase správnu mernú hmotnosť mlieka, stanovovali kyslosť mlieka titračnou metódou a N–testom dokazovali produkty zápalu vemena v mlieku.

Záverečná časť, praktická, prebehla v dojárni, kde boli súťažiaci hodnotení zo zručností pri dojení dojacím strojom a z dodržiavania zásad hygienického programu získavania mlieka.

Víťazkou dvojdňovej súťaže a skutočnou kráľovnou medzi 24 súťažiacimi sa stala Ľudmila Mojcherová, študentka 3. ročníka veterinárneho zdravotníctva a hygieny, hneď za ňou sa s minimálnym rozdielom umiestnil jej spolužiak Tadeáš Nebus a hanbiť sa nemusela ani ich spolužiačka Kristína Doľáková, ktorá obsadila 5. miesto. Úspech reprezentantov PSK doplnil 7. miestom Dávid Vašák zo SOŠ Lipany, študent 4. ročníka agropodnikania.

Pre Kežmarčanov sa vyhlásenie výsledkov súťaže nieslo v slávnostnom duchu. Veď kráľovnú a zároveň korunného princa v jednom ročníku súťaže Mladý ekofarmár nemá každá škola na Slovensku a kežmarskej škole sa to podarilo dokonca už po druhýkrát, po úspechu Stely Olejárovej a Pavla Oberlu pred dvoma rokmi.

Je fajn, že naši poľnohospodári a potravinári sa nemusia obávať, že v budúcnosti nebude mať kto dorábať kvalitné potraviny. Študenti svojimi vedomosťami, zručnosťami, vynaloženým úsilím a nadšením znovu dokumentovali, že pod Tatrami sa pripravujú kvalitní a poľnohospodárstvu oddaní mladí odborníci.

Kežmarok 14. mája 2014

Mgr. Ján Angelovič