Belgickej metropole zahrá Sabinovčan

Už zajtra, 3. mája, bude symbol Bruselu – cikajúci chlapček Manneken Pis, oblečený do slovenského - detvianskeho kroja. Stane sa tak v rámci osláv 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie. V rámci bohatého popoludňajšieho programu slovenské tradície v belgickej metropole predstaví aj folklórny súbor Sabinovčan. V programe, ktorý spoluvytvárajú takmer všetky slovenské kraje v spolupráci so Stálym zastúpením SR pri EÚ, nebudú chýbať ukážky ľudových remesiel, či ochutnávky slovenských špecialít. Vyššie územné celky Bratislava, Nitra, Trenčín, Žilina, Košice a Prešov budú v stánkoch prezentovať jedinečné lokality a atrakcie svojich regiónov.

Zastúpenie PSK v Bruseli patrí v rámci Slovenska k najstarším, oficiálne bolo otvorené ešte pred vstupom Slovenska do EÚ, 22. mája 2003. „Za ten čas sme intenzívne presadzovali záujmy Prešovského kraja na európskej úrovni a rozvíjali nové európske väzby, čo kraju prinieslo veľa pozitívnych výstupov,“ priblížila vedúca Zastúpenia PSK v Bruseli Natália Tarasovová.

Prešov 2. mája 2014

Veronika Fitzeková