Autoopravár Junior Castrol 2014

15.04.2014

Najlepší mladý autoopravár-mechanik na Slovensku je z Humenného

V poradí 15. ročník súťaže AUTOOPRAVÁR JUNIOR CASTROL 2014 zorganizoval v tomto roku Cech predajcov a autoservisov pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Hlavným poslaním súťaže je propagácia autoopravárenského remesla a zvyšovanie povedomia verejnosti o dôležitosti kvalitného vzdelávania a v neposlednom rade propagácia uplatnenia absolventov.

Súťaž sa konala v troch kategóriách, a to autoopravár junior - mechanik a elektrikár, karosár a lakovník. Je určená pre mladých autoopravárov, kde súťažiaci prezentovali svoje kvality v teoretickej, poznávacej ako i praktickej časti, a tak sa postupne prebojovávali od školského kola cez oblastné až do celoštátneho finálového kola. Už tradične sa do nej zapojila Stredná odborná škola na Mierovej ulici v Humennom.

Školské kolo 7. februára prebiehalo modernou formou on – line testov v teoretickej a poznávacej časti. Najlepší žiaci zo školského kola – Daniel Fedorčák, Lukáš Brek a Patrik Polačko postúpili do oblastného kola, ktoré sa konalo v Košiciach 27. marca. Tam Daniel Fedorčák z 1. miesta a Lukáš Brek z 2. miesta postúpili do celoslovenského finále.

Celoslovenské finále sa konalo 9. a 10. apríla v Školiacom stredisku ŠKODA v Nitre. V kategórii autoopravár-mechanik súťažilo 13 najlepších žiakov z celého Slovenska, ktorí postúpili podľa počtu získaných bodov z oblastných kôl a ôsmich školiacich stredísk. Daniel Fedorčák si svojou aktívnou prípravou, vedomosťami a zručnosťami vybojoval obdivuhodné 1. miesto.

Očakávané vyhlasovanie výsledkov súťaže a víťazov sa uskutočnilo 10. apríla počas Autosalónu v bratislavskej Inchebe, kde žiak získal pre školu putovný pohar ministra školstva vedy, výskumu a športu SR.

Súťaž je vynikajúcou príležitosťou overiť si svoje vedomosti a zručnosti, a tak prezentovať svoj odbor. Žiaci odboru autoopravár-mechanik zo SOŠ na Mierovej ulici v Humennom sa na súťaž úspešne pripravovali pod odborným vedením učiteľa odborných predmetov Ing. Jaroslava Beňatinského, majiteľov autoservisov Vladimíra Sklenčára, Ľuboša Hirjáka a Daniela Fedorčáka st. Účasťou vo finále a umiestnením na 1. mieste získal žiak Daniel Fedorčák kompaktný merací modul pre komfortnú diagnostiku elektrických a elektronických komponentov vozidiel BOSCH FSA 500 pre vybavenie učebného odboru autoopravár-mechanik, ako i cenné skúsenosti, praktické zručnosti, ale aj hodnotné ceny pre seba , ktoré pre neho pripravili organizátori a partneri súťaže.

Humenné 15. apríla 2014

RNDr. Oľga Skysľaková