2. miesto v súťaži Prostějovská zlatá ihla

22.05.2014

Dizajnérky z SPŠ Svidník ukázali zmysel pre štýl

Kalendár súťaží v Strednej priemyselnej škole (SPŠ) vo Svidníku je počas celého školského roka nabitý. Možnosť konfrontácie je výzvou a takmer závislosťou. Každé súťažné podujatie je totiž možnosťou nielen porovnávať, ale aj prezentovať svoju prácu, svoje tvorivé kreácie a nachádzať nové inšpirácie. Je preto len samozrejmé, že medzi súťažnými výzvami hľadáme možnosti nielen domácej prezentácie, ale aj možnosti medzinárodnej konfrontácie.

Vo štvrtok 15. mája sme sa zúčastnili 13. ročníka súťaže Prostějovská zlatá ihla, realizovanej pod záštitou Ministerstva školstva Českej republiky a mesta Prostějov. Módna show predstavila návštevníkom spoločenského domu v Prostějove umenie módneho dizajnu študentov stredných umeleckých škôl. V konkurencii domácich škôl z Česka, Moravy, Poľska, ale aj niekoľkých škôl zo Slovenska a z Rakúska, zabojovali dievčatá z SPŠ kolekciou ôsmich modelov s názvom Eufória.

Kolekcia pôsobila na predvádzacom móle veľmi presvedčivo a profesionálne a súťažila v kategórii Alternatívne materiály. Dievčatá vo svojich kreáciách predstavili zmysel pre štýl a v mene extravagancie a výstrednosti použili nielen alternatívny materiál, ale aj tvarovú a farebnú rozmanitosť. Preto sme dosiahli očakávaný úspech v podobe 2. miesta. Odevné dizajnérky zo Svidníka si do zoznamu úspechov mohli znova zapísať ďalší tromf. To, že nás to motivuje k ďalšej práci je len prirodzené, lebo úspechy nám „chutia“ a nedokážu sa nám „prejesť“. Dievčatá 1. ročníka z odboru odevný dizajn si pripísali do svojho odborného životopisu svoj prvý veľký úspech a dievčatá z druhého a tretieho ročníka si svoje umelecké úspechy rozšírili. Dokázali, že originalita a extravagancia nemusí byť vždy záležitosťou len renomovaných dizajnérov zvučných mien, ale nápady prichádzajú aj zo Svidníka, ktorému v oblasti módneho dizajnu robíme určite dobré meno.

Svidník 21. mája 2014

Pavel Olejár