10. výročie vstupu Slovenska do EÚ

19.05.2014

Belgickej metropole zahral a zatancoval Sabinovčan

3. mája bol symbol Bruselu – cikajúci chlapček Manneken Pis oblečený do slovenského - detvianskeho kroja. V rámci osláv 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie sa neďaleko Grand Place konalo kultúrno-spoločenské podujatie, ku ktorému organizačne prispel Prešovský samosprávny kraj.

Bohatý popoludňajší program slovenských tradícií v belgickej metropole spestril folklórny súbor Sabinovčan, ktorý upútal nielen VIP hostí, ale aj belgickú komunitu, mnoho turistov z Európy a ďalekých krajín sveta, ako aj slovenských aj českých návštevníkov. V programe nechýbali ukážky ľudových remesiel a ochutnávky slovenských špecialít. Z pod Tatier boli k degustovaniu privezené tradičné čaje Mistral a šesť rôznych druhov Tatratea, ktoré prilákali mnohých turistov a návštevníkov do stánku PSK.

Okrem toho Vyššie územné celky Bratislava, Nitra, Trenčín, Žilina, Košice a Prešov v stánkoch prezentovali jedinečné lokality a atrakcie svojich regiónov. PSK predstavil svoje nové propagačné materiály.

Primátor mesta Brusel Yvan Mayeur prejavil o podujatie záujem a osobne sa na slávnosti zúčastnil. Pozvanie prijala aj členka belgickej kráľovskej rodiny princezná Lea. Na podujatí spolupracovalo šesť samosprávnych krajov, Veľvyslanectvo SR v Belgickom kráľovstve, Stále zastúpenie SR pri EÚ, radnica mesta Brusel, Rád Manneken Pis a dobrovoľníci.

Viac informácií:

Prešov 19. mája 2014