Učili sa spravovať osobné financie

12.03.2013

Workshop na získanie finančnej gramotnosti

Hotelová akadémia Jána Andraščíka v Bardejove v polovici februára zorganizovala vo svojich priestoroch pre žiakov základných škôl workshop zameraný na získanie gramotnosti v oblasti finančníctva.

Učitelia odborných ekonomických predmetov Hotelovej akadémie Jána Andraščíka prišli so zaujímavou a zároveň tvorivou myšlienkou. Zorganizovali tvorivú dielňu pre žiakov končiacich ročníkov základných škôl. Žiakov z desiatich škôl bardejovského okresu sprevádzali a zároveň vzdelávali študenti Hotelovej akadémie Jána Andraščíka odboru obchod a podnikanie a odboru manažment regionálneho cestovného ruchu.

V prvej časti workshopu si žiaci ujasnili pojem finančná gramotnosť, dozvedeli sa o úrovni finančných vedomostí žiakov základných škôl a dozvedeli sa, na aké otázky z oblasti spravovania financií by mali žiaci v ich vekovej skupine vedieť odpovedať.

Od vymedzenia základných pojmov prešli do druhej časti workshopu k finančnému vzdelávaniu, po ktorom nasledovala práca s konkrétnou prípadovou štúdiou.

Výsledkom a zároveň cieľom vzdelávania bolo vypracovanie osobného finančného plánu žiakmi základných škôl, ktorí mohli nejasnosti konzultovať so študentmi odborníkmi – už vzdelanými v tejto oblasti (vzdelávajú sa počas vyučovania v rámci ekonomických predmetov).

Osobné finančné plány boli ohodnotené odbornou komisiou, víťazom sa stal 3-členný tím žiakov Cirkevnej základnej školy sv. Egídia.

Bardejov 12. marca 2013

Mgr. Ľubica Michalíková