Svetový deň cestovného ruchu na hrade v Kežmarku

30.09.2013

Župan Peter Chudík griloval špeciality pre návštevníkov

Vydarený svetový deň cestovného ruchu na kežmarskom hrade sa tešil peknému slnečnému počasiu i vysokej účasti. V sobotu 28. septembra si takmer tisíc návštevníkov prišlo oddýchnuť a zabaviť sa na hradné nádvorie. Prešovský samosprávny kraj, krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska a Slovenská agentúra pre cestovný ruch pripravili zaujímavé popoludnie pre dospelých i deti.

Program bol pestrý, deti si nechali pomaľovať tvár, dospelí sa odreagovali pri kultúrnom programe a nechýbalo ani dobré jedlo, ochutnávky mliečnych a syrových výrobkov. Spoločne si zahrali živý šach. Súčasťou programu bola módna prehliadka a výstava dobových kostýmov. Ľudia odchádzali domov s pamätnými fotografiami a maľovanými portrétmi z dielne Strednej umeleckej školy v Kežmarku. Popoludnie oživilo vyhodnotenie súťaže Honba za pokladmi Prešovského kraja - PDF (56 kB).

Tri stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti vyššieho územného celku predstavili svoje kuchárske umenie. Návštevníkom sa gastronomicky prezentovali hotelové akadémie z Kežmarku a Prešova a Stredná odborná škola, Kušnierska brána, Kežmarok. Žiaci týchto škôl grilovali špeciality, ktoré návštevníci následne ochutnávali a na základe toho rozhodovali o najlepšom jedle. Na záver najúspešnejšia škola dostala diplom Zlatej varešky. Do grilovačky pre verejnosť sa s plným nasadením zapojil aj predseda PSK Peter Chudík, ktorý návštevníkom podával grilovanú krkovičku.

Letná hra Honba za pokladmi odhalila dvadsiatich výhercov zaujímavých cien, ktorých žrebovali návštevníci hradu. Do súťaže sa zapojili ľudia tak, že zo šestnástich zapojených pamiatok kraja mali navštíviť aspoň päť. Ako zareagoval predseda PSK: „Pre mňa je pokladom každý obyvateľ kraja. Takže v kraji máme 815-tisíc pokladov, pretože toľko obyvateľov má náš kraj.“ Súťažiaci vyhrali zaujímavé ceny medzi ktorými nechýbali wellness pobyty, vstup na bio kúpalisko Sninské rybníky, či voľné vstupy do vybraných múzeí v regióne. Medzi najnavštevovanejšie miesta toto leto patrili hrady Ľubovňa a Kežmarok, Červený Kláštor, Ľubovniansky skanzen a kaštieľ Strážky. Na otázku, ktoré miesto v Prešovskom kraji je pre predsedu Petra Chudíka najobľúbenejšie, odpovedal „od Novej Sedlice až po Kriváň.“

V rámci popoludnia sa uskutočnilo aj slávnostné odovzdanie cien pre víťazov fotografickej súťaže s názvom Dovolenka v Prešovskom kraji, ktorú organizovala KOCR Severovýchod Slovenska. Do piatich kategórií poslalo 39 fotografov spolu 87 obrázkov. Tridsať najkrajších fotografií účastníci obdivovali priamo na hrade, kde boli vystavené. Grand prix – špeciálnu cenu za najlepší súbor fotografií získal Ľubomír Majerský.

Veríme, že súťažiaci neodchádzali domov len s vecnými cenami, ale predovšetkým očarení krásou našich jedinečných pamiatok a prírody a tiež s nadšením a chuťou prebádať ešte nepoznané kúty Prešovského kraja.

Kežmarok 30. septembra 2013
Júlia Gallová