Stredná umelecká škola v Kežmarku a kniežacia hrobka z Popradu

25.11.2013

SUŠ v Kežmarku a kniežacia hrobka z Popradu

Škola je hrdá, že ju v súvislosti s objavenou kniežacou hrobkou v Poprade - Matejovciach oslovili Podtatranské múzeum v Poprade a Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre.

Vedúci archeologického výskumu PhDr. Karol Pieta, DrSc.: „Záchranný výskum Archeologického ústavu SAV v spolupráci s Podtatranským múzeom v Poprade pri stavbe priemyselného parku (2006) odkryl hrobku germánskeho kniežaťa z prelomu 4. a 5. storočia po Kr. Vo výnimočných pôdnych podmienkach v hĺbke 5m sa dokonale zachovala zastrešená zrubová komora s dreveným sarkofágom spolu s vnútorným zariadením, koženými a textilnými zvyškami odevu zomrelého, ako aj s pozostatkami potravy v keramických i bronzových nádobách a prútených či lykových košíkoch. Napriek vykradnutiu hrobky súčasníkmi zomrelého sa našli aj ozdobné a úžitkové predmety z bronzu, striebra a zlata. Z pohľadu zachovalosti drevenej architektúry a nábytku je kniežací hrob z Popradu jediným svojho druhu v Európe. Výstava „Kniežacia hrobka z Popradu. Konzervácia 2008-2012 prezentuje laickej verejnosti i odborníkom dobové doklady osídlenia regiónu severného Slovenska, zachovalý inventár hrobky a prvú časť jej vzácneho dreveného mobiliára. Celý nález bude po ukončení konzervácie koncom roku 2015 inštalovaný v Poprade ako unikátny pamätník dávnej histórie Slovenska.“

Žiaci SUŠ z odboru konzervátorské a reštaurátorské práce vyrábajú artefakty z tejto hrobky, konkrétne kópie častí nábytku. Momentálne pracujú na vypracovaní technickej dokumentácie postele (lôžka zomrelého), ktorej časti sú vystavené v Podtatranskom múzeu v Poprade. Kópiu postele budú zhotovovať pravdepodobne z dubového deva, aj keď pôvodná bola zhotovená z tisu. „Súčasťou spolupráce je využitie tradičného sústruhu, ktorý sa v tom období používal. Jeho modernú repliku, zapožičala na tento účel SUŠ. Žiaci si na ňom prakticky odskúšajú tradičný spôsob opracovania dreva. Máme pripravenú konkrétnu spoluprácu aj so študentmi z odboru – textil. Výsledky spolupráce našich inštitúcií plánujeme prezentovať verejnosti na sprievodných podujatiach počas trvania výstavy“, uviedla PhDr. Magdaléna Bekessová, riaditeľka múzea.

Kežmarok 25. novembra 2013

Ing. Marta Perignáthová