Špecializované zariadenie pre autistické deti

16.01.2013

Krajské autistické centrum v Prešove je realitou

Na Vodárenskej ulici v Prešove 14. januára slávnostne otvorili Krajské autistické centrum (KACP). Pobytové zariadenie má celkovú kapacitu 16 miest a od začiatku roka v ňom umiestnili prvých šesť klientov vo veku od štyroch do 17 rokov.

Špecializované zariadenie vzniklo z iniciatívy Prešovského samosprávneho kraja v spolupráci s neziskovou organizáciou Francesco. Práve táto neštátna inštitúcia má s autistickými deťmi niekoľkoročné skúsenosti. V Prešove prevádzkuje základnú školu, materskú školu a regionálne poradenské centrum. Ich služby využíva už takmer 300 klientov z východného Slovenska.

Centru dali zelenú poslanci regionálneho parlamentu na jeseň minulého roka a samospráva poskytla peniaze na rekonštrukciu časti priestorov. "Táto myšlienka vznikla po tom, ako si NO Francesco od nás prenajala priestory na svoje aktivity. Keď som sa prišiel pozrieť, ako rozbehli činnosť, začali sa aj diskusie o potrebe zriadenia krajského centra," povedal po slávnostnom prestrihnutí pásky predseda PSK Peter Chudík.

Pripomenul, že samosprávny kraj tu investoval približne 180 000 eur. Ďalších takmer 140 000 eur investovalo Francesco do opravy iných poschodí, čo by malo byť odpočítavané z nájmu.

"KAC s týždenným pobytom je prvé takéto na Slovensku. Je financované z prostriedkov PSK, ktoré dávame v rámci rozpočtu pre neštátne subjekty, ktoré poskytujú sociálnu pomoc," povedal Chudík. Dodal, že približne 150 eurami mesačne prispievajú samotní rodičia.

Riaditeľka KAC Eva Turáková konštatovala, že za niekoľko rokov práce s autistami vedia, čo klienti potrebujú, ale aj čo to znamená pre ich rodiny. "Máme deti, ktoré sú ťažko zvládnuteľné, trebárs aj v domácom prostredí, pretože potrebujú nepretržitú starostlivosť. Keďže všetko je podriadené tomuto dieťaťu, mnohokrát potom je to na úkor fungovania tejto rodiny," vysvetlila riaditeľka. Zdôraznila, že prospešné je to v prvom rade pre deti, pretože im vedia poskytnúť štrukturalizovaný priestor, špeciálnu formu komunikácie i terapie. Podľa nej v tomto smere deti môžu byť spokojnejšie napriek tomu, že sú na päť dní vyňaté z rodiny. "Po prvom týždni fungovania to pozitívne ohodnotili aj rodičia. Deti prišli pokojnejšie domov aj preto, že sa vyhli dennému cestovaniu z veľkých diaľok," doplnila Turáková. Do školy totiž denne dochádzajú napríklad z Bardejova, Sniny, Humenného či Svidníka.

Riaditeľka vysvetlila, že táto diagnóza nedovoľuje, aby takéto centrum fungovalo komunitne, všetci totiž vyžadujú individuálny prístup, čo je náročné aj na personál.

Zriadenie centra privítal aj Emil Chlapeček, ktorý je otcom 11-ročného Števka. Ten je jeden z prvých šiestich klientov KAC. "Je to veľká pomoc pre tých rodičov, ktorí vedia, čo táto diagnóza znamená. Ja som Števka vozil sedem rokov do Levoče do špeciálnej školy. Tým, že je to teraz tak blízko, má to pre nás neopísateľný význam," povedal Chlapeček. Verí, že výchovno-vzdelávací proces a terapie v tomto zariadení pomôžu výrazne skvalitniť život ich syna.

Prešov 14. januára

(TASR)