Šarišan na Šarišu...

03.09.2013

Výborná zábava trvala do neskorej noci

Do športového areálu vo Veľkom Šariši prišlo po roku znova približne šesťtisíc ľudí. Podujatie, ktoré v roku 2012 zapísalo svoj prvý ročník pod názvom „Na Šarišu tak...“ , po roku opäť zabodovalo. Tentoraz v nedeľu 1. septembra a pod novým názvom „Šarišan na Šarišu“.

„Folklórny súbor Šarišan oslávil v minulom roku okrúhle jubileum – 45 rokov od svojho vzniku.
To bola príležitosť na oslavu jubilea. Preto sme v meste, kde súbor vznikol, zorganizovali kultúrno-spoločenské podujatie. Chceli sme pripomenúť a podtrhnúť výročie i význam súboru v regióne Šariša. Ľudia si však doslova žiadali ďalší ročník, preto sme si povedali - prečo to znova neskúsiť,“ priblížil zákulisie akcie, ktorá sa konala prvú septembrovú nedeľu v športovom areáli vo Veľkom Šariši, predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík.

Záštitu nad podujatím okrem predsedu Prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka prevzal
i predseda vlády SR Robert Fico. Bohatý program sa začal už o 13-tej hodine, kedy sa na pódiu predstavili žiaci zo Základnej umeleckej školy vo Veľkom Šariši a malí folkloristi zo Šarišančeka. Hlavný program bol doslova nabitý hviezdami a chýbať nemohol ani folklórny súbor Šarišan. Ľudia si najviac zaspievali s Petrom Nagyom a skupinou Indigo. Hity, ktoré nestarnú, rozospievali a roztancovali všetkých prítomných. Vychádzajúca hviezda a to nielen domácej, ale aj európskej scény - Peter Bič Project, previedla hity, ktoré teraz letia. Úspešný večer zakončili tanečnou párty Ego a DJ Popper.

Vrásky na čele spôsobil popoludní organizátorom mohutný dážď, ktorý sa spustil z oblohy. Ten bol však len predzvesťou skvelého, oddychového a nakoniec aj slnečného podvečera a hviezdy nesvietili na oblohe v noci, ale aj pod reflektormi na pódiu vo Veľkom Šariši. Každý si našiel to svoje – chutné občerstvenie, malý darček počas jarmoku, hry a rozptýlenie pre deti, vynikajúce vystúpenia umelcov a jedinečnú festivalovú zábavu pod holým nebom.

Počas celého predpoludnia na ihrisku prebiehal futbalový turnaj detí a dospelých. Predstavili sa v ňom štyri družstvá detí - FAMT Prešov, SAFI Prešov, Galaktik Košice a domáci FC Pivovar Šariš Veľký Šariš. Víťazstvo si nakoniec odniesli susedia z Košíc. Žiadny mladý futbalista však neodišiel sklamaný. Peter Chudík obdaroval každého hráča novou futbalovou loptou a dodal tak deťom novú motiváciu do najpopulárnejšej hry na svete.
V kategórii dospelých sa predstavili Internacionáli FC Pivovar Veľký Šariš, rodičia detí z FAMT Prešov, družstvo organizátora podujatia - Prešovského samosprávneho kraja a Internacionáli 1. FC Tatran Prešov. Pohár víťazov napokon ostal na domácom veľkošarišskom trávniku.

„Ďakujeme všetkým, ktorí 1. septembra neváhali a prišli do futbalového areálu vo Veľkom Šariši napriek mimoriadne nepriaznivému počasiu. Popoludní sme mali obavy, ale návštevníci nám spolu s umelcami pomohli vytvoriť úžasnú pohodovú atmosféru“ zhodnotil predseda PSK Peter Chudík a dodal: „Veríme, že všetci návštevníci napokon prežili spolu s nami a našim hosťami pekné nedeľné popoludnie a večer. Ďakujeme všetkým sponzorom podujatia a mediálnym partnerom, ktorý nám pomohli zabezpečiť pre vás tento skvelý zážitok. Dovidenia znova o rok!“

Prešov 3. septembra 2013

Mgr. Veronika Fitzeková