Robo Cup 2013

22.11.2013

Cesta za úspechom SPŠE v Prešove na súťaži Robo Cup

Spojenie Robo Cup junior predstavuje medzinárodnú súťaž v stavbe a programovaní robotov pre žiakov základných a stredných škôl. Už viac ako desať rokov motivuje mladých záujemcov o robotiku v úsilí vytvoriť najlepší robotický futbalový tím, najlepšiu robotickú tanečnú prezentáciu, či najdokonalejšieho robota záchranára. Každá z kategórií má svoje vlastné pravidlá a dokáže prilákať široké spektrum robotických nadšencov.

Keďže aj v našej škole máme mnoho takýchto robotických nadšencov, pokúsili sme sa zapojiť do tejto prestížnej súťaže aj my. Po prvýkrát sme skúsili šťastie v školskom roku 2008/2009. Žiaľ, bez výraznejšieho úspechu. Ale ako to už v živote býva, nie všetko je ľahké a cesta za vytúženým cieľom býva tŕnistá.

Prvé tri roky sme sa pokúšali postúpiť na toto vrcholné robotické podujatie s našimi robotickými futbalistami. Boli sme neskúsení začiatočníci, ktorí prekvapili svojou vlastnou nie stavebnicovou konštrukciou robotov. Toto stačilo len na tretie miesto na Slovensku. Ďalšie dva roky sme svojich robotov nestihli dokončiť včas. No naša túžba uspieť bola veľmi veľká, preto sme sa nevzdávali a oplatilo sa.

V poradí 15. ročník robotickej súťaže Robo cup 2011 bol našou príležitosťou, ktorú sme chytili ako sa povie „za pačesy“. Vytvorili sme kvalitný tím riešiteľov (Slavomír Kožár, Pavol Vargovčík, Matej Vargovčík, Patrik Sopko a Stanislav Starec) pod vedením Ing. Petra Vargovčíka, kde každý člen sa už vopred prejavil ako zodpovedný a pracovitý.

Hoci sme na majstrovstvá sveta išli po prvýkrát, vedeli sme, do čoho ideme. Našou prednosťou v súťaži mala byť originálna, opäť nie stavebnicová konštrukcia a nápaditá choreografia, ku ktorej nás inšpirovali koncertné videá skupiny Pink Floyd. Našim „esom“ v súťaži mal byť robot Pinkie, ktorý mal šesť osí pohybu (dve nohy - kolesá, dve ruky, trup a hlavu). Nebol to hocijaký robot, ale robot, ktorého oblečenie dokázala rozžiariť dvojica výkonových RGB diód, spod farebných vlasov mu občas tajomne svietili, blikali červené bodové LED oči. Pinkie mal pre svoje motory a svetlá naprogramovaných na AVR platform niekoľko výrazných tanečných motívov, ktoré striedal v rytme hudby. O rozpoznanie rytmu v okolitom zvuku sa staral AVR mikroprocesor svetelnej scény, uprostred ktorej náš robot tancoval. Jednotlivé body rytmu dekódoval inteligentný algoritmus z mikrofónového zosilňovača, ktorý posielal procesoru robota prostredníctvom bluetooth komunikácie. Mikroprocesor scény navyše ovládal pohyb piatich servomotorov, ktoré hýbali svetelnými reflektormi a lasermi tanečnej scény a komunikoval s ďalšími troma mikroprocesormi ovládajúcimi displeje a pódiové reflektory. Celá choreografia vystúpenia bola aj vďaka množstvu a rôznorodosti efektov veľmi pestrá a vďaka rytmickému zladeniu si získala v súťaži nielen svojich fanúšikov, ale aj dlho očakávané ocenenie v dvoch hlavných tanečných kategóriách do 18 rokov - titul Majstri sveta. Naše pocity sa nedali opísať slovami, boli sme nesmierne šťastní, že sme konečne porazili niekoľkoročný neúspech. Vzácnej pochvaly a ocenenia sa nám dostalo aj od vtedajšieho ministra školstva, vedy, výskumu a športu Eugena Jurzycu, a to vo forme Pamätného listu sv. Gorazda, ktorý je najvyšším rezortným ocenením za reprezentáciu Slovenska v medzinárodných olympiádach, záujmovo-umeleckých i športových súťažiach.

Tohtoročný Robo cup 2013 nebol pre nás, Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú v Prešove, až taký úspešný ako ten v Istanbule z roku 2011, ale nedali sme sa zahanbiť ani v holandskom meste Eindhoven. Nášmu tímu, opäť pod vedením Ing. Petra Vargovčíka, ktorý vystupoval pod názvom Speshari (Maroš Bartko, Radovan Sroka a Imrich Štoffa), finálové vystúpenie s dvoma bočnými robotmi podporujúcimi krásnu choreografiu hlavného tanečníka Crasha na sto percent nevyšlo. No náš tím si však z Eindhovenu zaslúžene odniesol špeciálnu cenu za elektroniku robota, ktorá rozhodne patrila k najprepracovanejším. Okrem riadenia pohybu troch všesmerových kolies jednosmernými motormi za zmienku stojí komunikácia s elektronickým kompasom, ktorý bol kľúčovým prvkom pre orientáciu robota na pódiu, synchronizácia s kulisami a hudbou pomocou IR komunikácie, ovládanie pohybu trupu, rúk a hlavy robota ďalšími siedmimi servopohonmi a ovládanie svetelných efektov na rukách a hlave robota. Aj keď sa nám titul majstrov sveta nepodarilo získať, náš tím v piatok 15. novembra 2013 pri príležitosti Dňa študentstva ocenil minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič Pamätným listom sv. Gorazda za úspešnú reprezentáciu Slovenskej republiky v odborných programátorských súťažiach.

Naša cesta za úspechom bola kľukatá a ťažká, no napokon sme dokázali preraziť, hrdo reprezentovať nielen našu školu, ale aj našu krajinu na takejto prestížnej súťaži. Získané skúsenosti a hlavne odhodlanie niečo dokázať, nás ženú za ďalšími úspechmi nielen na súťaži Robo Cup.

Prešov 22. novembra 2013

Mgr. Lucia Liptáková