Remeslo má stále zlaté dno

03.10.2013

SOŠ Humenné: Škola bližšie k životu

Vo štvrtok 3. októbra sa v Strednej odbornej škole (SOŠ) na Mierovej ulici v Humennom konal deň otvorených dverí - v duchu myšlienky „Škola bližšie k životu”. Keďže v tomto roku SOŠ oslávila 135 rokov svojej existencie, poukázali sme na skutočnosť, že práve vďaka remeslám, ktoré majú zlaté dno, môže táto škola už celé desiatky rokov pripravovať stolárov, kaderníčky, autoopravárov, cukrárov, hostinských, operátorov a strojárov a od roku 2011 aj sociálno-výchovných pracovníkov, kozmetičky a vizážistky na ich budúce povolanie.

Sme veľmi radi, že pozvanie prijalo veľké množstvo základných škôl, ktoré prišli, videli a kladne hodnotili triedy a areál školy a zaujímali sa o množstvo úspechov, ktoré naši žiaci dosiahli na domácich a medzinárodných súťažiach. Akcie sa zúčastnili aj poslankyňa NR SR a primátorka mesta Humenné Jana Vaľová, predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík, riaditeľka úradu práce v Humennom Gabriela Karšková a nechýbali riaditelia základných škôl z Humenného a okolia.

V triedach prebiehali rôzne aktivity, v ktorých žiaci ukázali svoju kreativitu a šikovnosť. Kaderníci a kozmetičky vytvorili stylingy na tému „Závan retra”, cukrári sa prezentovali na tému „Oslaďme si remeslá" a žiaci študijného odboru operátor drevárskej a nábytkárskej výroby a učebného odboru stolár pripravili dve expozície venované netradičným prácam s drevom a práci s grafickými programami. Ich súčasťou bolo aj rezbárske sympózium, kde sa žiaci pod vedením rezbára Dušana Antolíka zo Sniny zaúčali rezbárstvu.

V kreatívnej dielni bola prezentovaná krúžková činnosť – drôtikovanie, dekupáž, maľovanie na sadru, pletenie šálov na hrabliach, výroba kvetov z lístia, vypaľovanie do dreva, skladanie origami a enkaustika.

Hostinskí zaujali slávnostnými tabuľami na tému „Svadba v minulosti a dnes” a carvingom, barista priblížil záujemcom históriu kávy. V iných triedach sa žiaci formou kvízu a prezentácií špeciálno-didaktických pomôcok oboznámili s odborom sociálno-výchovný pracovník.

Veľmi zaujímavá, najmä pre chlapcov, bola jazda zručnosti na bicykli, modely značky Chevrolet a diagnostika motora v rámci odborov autoopravár-mechanik a nového maturitného odboru technika a prevádzka dopravy.

V altánku, ktorý je súčasťou areálu školy, sa návštevníci inšpirovali kreáciami na tému „Jesenné aranžovanie”.

Cieľ, ktorý si SOŠ pri organizovaní dňa otvorených dverí stanovila, bol splnený, pretože všetky prezentácie odborov a aktivít jasne ukázali, že táto škola pripravuje svojich žiakov pre život a prax.

Humenné 3. októbra 2013

RNDr. Oľga Skysľaková