Rekonštrukcia regionálnych ciest

06.11.2013

PSK začína opravy ciest za vyše tri milióny eur

Prešovský samosprávny kraj začína v týchto dňoch realizovať opravy regionálnych ciest za vyše 3,3 milióna eur. Kraj bol úspešný v rámci Regionálneho operačného programu, opatrenie 5.1, vo výzve, ktorá mala uzávierku v marci tohto roku. „Ako prvý kraj sme splnili všetky podmienky pre podpis zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku v rámci poslednej štandardnej výzvy ROP,“ netajil radosť riaditeľ Správy a údržby ciest (SÚC) PSK Vladimír Kozák.

Vďaka tomu sa v kraji začnú ešte pred zimnou sezónou realizovať dva projekty zamerané na modernizáciu ciest II. a III. triedy. Jeden projekt rieši modernizáciu desiatich úsekov ciest v oblasti Humenné, Svidník a Vranov nad Topľou v celkovej hodnote 1,84 milióna eur. Spolu ide o 13,25 km ciest III. triedy a 1,06 km cesty II. triedy medzi Palotou a Medzilaborcami. Na komunikáciách III. triedy budú zmodernizované úseky na cestách Adidovce – Udavské, Ruská Volová – Klenová, Ďapalovce – Stropkov, Vyšný Kazimír – Tovarné, Šemetkovce – Ladomírová, Krišľovce – Stropkov, Vislava – Stropkov, Mestisko – Svidník a Miroľa – Krajná Poľana. Finančne najnáročnejší je úsek dlhý 2,6 km na ceste medzi obcami Adidovce – Udavské, ktorý si vyžiada takmer 650 000 eur. Dodávateľ, spoločnosť Eurovia, plánuje začať práce už v najbližších dňoch a to v úsekoch Vyšný Kazimír – Tovarné a Šemetkovce – Ladomírová. „Všetko však bude závisieť od poveternostných podmienok,“ zdôrazňuje riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák. Spolufinancovanie zo strany Prešovského samosprávneho kraja prevyšuje 92 000 eur.

Druhý projekt sa bude realizovať na opačnom konci kraja – v oblastiach Poprad a Stará Ľubovňa. V tejto časti kraja sa opraví 9,8 km ciest III. triedy – ide o šesť úsekov na cestách medzi obcami Vydrník – Spišský Štiavnik, Brutovce – Nižný Slavkov, Dúbrava – Spišské Podhradie, Kyjov – Ľubotín a Litmanová – Stará Ľubovňa. V rámci projektu je naplánovaná aj rekonštrukcia tri kilometre dlhého úseku cesty II. triedy medzi Reľovom a Spišskou Belou. Celková hodnota schváleného projektu predstavuje 1,5 milióna eur, spolufinancovanie samosprávneho kraja dosahuje takmer 76 000 eur. V súčasnosti sa pripravuje zmluva s dodávateľom, spoločnosťou Strabag. Práce by sa mali začať do konca tohto mesiaca.

Okrem dvoch úspešných projektov zameraných na modernizáciu ciest uspel PSK v rámci tejto výzvy aj s ďalšími tromi projektmi. Dva z nich sú zamerané na rekonštrukciu mostov a jeden na sanáciu zosuvov. Ako potvrdil V. Kozák, „v súčasnosti prebieha proces verejného obstarávania a ich realizácia je plánovaná na rok 2014.“

Prešovský samosprávny kraj spravuje 2 445 km ciest II. a III. triedy. Od roku 2005 investoval do ich modernizácie vyše 150 miliónov eur. Na opravy ciest v nevyhovujúcom stave potrebuje kraj ešte 298 miliónov eur.

Prešov 6. novembra 2013

Veronika Fitzeková