PSK plánuje opraviť a sprístupniť historický objekt Kumšt

17.04.2013

Oprava a sprístupnenie historického objektu Kumšt

Prešovský samosprávny kraj (PSK) plánuje opraviť a sprístupniť pre verejnosť starú budovu v centre Prešova, ktorú obyvatelia mesta poznajú pod menom Kumšt. Tento dvojpodlažný objekt bol v minulosti súčasťou vodovodného systému a dnes je v správe Krajského múzea v Prešove, ktorého zriaďovateľom je PSK.

Krajskí poslanci na svojom aprílovom rokovaní z rozpočtu samosprávneho kraja vyčlenili vyše 13 200 eur na vypracovanie projektovej dokumentácie, zameranie a posúdenie stavu budovy. „Na základe toho by sa mal určiť potrebný rozsah investície na revitalizáciu tohto objektu. Chceme, aby unikátne zariadenie na prečerpávanie vody z 15. storočia, ktoré sa tu nachádza, bolo obnovené, pretože takýto typ sa nachádza iba v Prahe a v Krakove. Ide o jedinečnú technickú pamiatku," skonštatoval predseda PSK Peter Chudík.

Ak sa objekt podarí opraviť, samosprávny kraj má záujem, aby v týchto unikátnych priestoroch vznikla expozícia múzea, ktorá by obyvateľom i návštevníkom metropoly Šariša pripomínala históriu mesta i regiónu.

Objekt bol pôvodne súčasťou staršieho mestského hradobného opevnenie a približne v polovici 15. storočia bol prestavaný tak, aby do neho mohli umiestniť zariadenie na prečerpávanie vody. Prostredníctvom neho mohli zásobovať vodou desať mestských cisterien.

Podľa historických zdrojov sa najväčšia úprava udiala v roku 1930, kedy Kumšt získalo kuratórium Židovského múzea v Prešove. Múzeum bolo verejnosti sprístupnené v nasledujúcom roku a svoju činnosť vykonávalo do roku 1939, kedy bola Spoločnosť židovského múzea oficiálne zrušená a priestory Kumštu zapečatené. Po 2. svetovej vojne tu zriadili mestské múzeum a následne Krajské múzeum v Prešove.

Prvé architektonické riešenie prestavby budovy bolo spracované po roku 1980, v tom období sa však nenašli peniaze na obnovu a prakticky odvtedy sa na budove robili len najnutnejšie opravy na odstraňovanie havarijných stavov. V týchto priestoroch bol umiestnený depozitár Krajského múzea v Prešove, ktorý je však v súčasnosti presťahovaný na Sigorde.

„Verím, že Prešovčanom i návštevníkom krajského mesta do niekoľkých rokov ponúkneme krásnu zrekonštruovanú budovu v centre, ktorá dotvorí atmosféru prešovských uličiek,“ uzavrel P. Chudík.

Prešov 17. apríla 2013

Veronika Fitzeková