Oslavy svetového dňa cestovného ruchu 2013

26.09.2013

Hradné nádvorie v Kežmarku v sobotu ožije

Hradné nádvorie v Kežmarku v sobotu 28. septembra ožije oslavami svetového dňa cestovného ruchu. Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska a Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch tam pripravuje zábavné popoludnie pre deti i dospelých. S čím sa návštevníci v sobotu na kežmarskom hrade stretnú, približuje predseda KOCR Štefan Bieľak:

„Podobné podujatie pripravujeme po prvýkrát. Pôvodným zámerom bolo oficiálne a na verejnosti zabezpečiť žrebovanie víťazov v dvoch súťažiach, ktoré Prešovský kraj v lete organizoval. Bola to Honba za pokladmi Prešovského kraja a fotografická súťaž Dovolenka v Prešovskom kraji. Keď sme však začali skladať program, rozhodli sme sa ho oživiť a tak sa jednotlivé aktivity postupne nabaľovali...“

Na návštevníkov v sobotu čaká predovšetkým žrebovanie víťazov a ocenených oboch súťaží. Vybrané fotografie budú sprístupnené na improvizovanej hradnej výstave, rovnako zaujímavá bude aj výstava dobových kostýmov. Pripravený je kultúrny program, v rámci ktorého vystúpi napríklad folklórny súbor Flisok, uskutoční sa tiež módna prehliadka. Študenti umeleckej školy budú na nádvorí maľovať architektúru a v prípade záujmu môžu nakresliť i portrét, alebo záujemcom vyrobia špeciálnu fotografiu na pamiatku. Pre deti je pripravený detský kútik s trampolínou a tvorivými dielňami, kde sa budú môcť zabaviť, prípadne si nechať pomaľovať tvár. Pre záujemcov bude pripravený malý golfový trenažér. V rámci programu sa uskutoční prezentácia zručností študentov troch škôl, ktorí budú priamo pred divákmi pripravovať grilované špeciality. Tie budú môcť návštevníci aj ochutnať.

Štefan Bieľak sa teší na „špeciálny šach na hradnom nádvorí. Na zemi je tam vydláždená šachovnica, na ktorej si plánujeme zahrať partiu s veľkými metrovými drevenými figúrkami. Verím, že obyvatelia sa prídu v sobotu medzi 13. a 17.00 hodinou zabaviť. To je cieľom tohto popoludnia – spropagovať región a užiť si pekný deň.“

Prešov 26. septembra 2013

Veronika Fitzeková