Mladý Prešovčan reprezentoval v Belgicku

29.07.2013

Majstrovstvá sveta v Spracovaní informácií na počítači

Dávid Lech – účastník Majstrovstiev sveta v Spracovaní informácií na počítači

Žiak druhého ročníka Strednej odbornej školy (SOŠ) obchodu a služieb v Prešove (SDH 3) Dávid Lech sa zúčastnil Majstrovstiev sveta v spracovaní informácií na počítači, ktoré sa konali od 13. do 19. júla v Belgicku.

Majstrovstvá sveta s oficiálnym názvom „49th INTERSTENO congress“ sa konali v meste Ghent v Belgicku a na týchto majstrovstvách boli prítomní súťažiaci rôznych vekových kategórií z 28 krajín z celého sveta, nevynímajúc Kóreu, USA, Cameroon a pod.

Dávid Lech súťaž absolvoval ako náhradník za postupujúceho dvojnásobného Majstra Slovenska, Tomáša Motýľa, čerstvého absolventa našej školy, ktorý sa zo zdravotných dôvodov nemohol súťaže zúčastniť. Vzhľadom na nečakané okolnosti sa Dávid vrhol do intenzívnych príprav na súťaž až tesne pred odchodom, ale o to s väčším odhodlaním. Napriek extrémne krátkej príprave dôstojne reprezentoval nielen našu školu, ale aj Prešovský samosprávny kraj a celé Slovensko.

Svojimi výsledkami všetkých mimoriadne milo prekvapil, no najmä svoju vyučujúcu Ing. Ingrid Dzurjovú a tiež triednu učiteľku Ing. Martu Toporovú, ktorá mu pred odchodom dodávala chýbajúcu odvahu. Vo svojej vekovej kategórii v disciplíne úprava textu na počítači sa umiestnil na 20. mieste z celkového počtu 40-tich súťažiacich a mal najlepší výsledok spomedzi všetkých reprezentantov Slovenska! Tento fakt je určite aj pre samotného Dávida veľkým povzbudením do ďalšieho usilovného tréningu. Prvé tri miesta získali reprezentanti Českej republiky (K. Foukalová, K. Pohlová a A. Pavelová).

V odpise textu na rýchlosť sa Dávid Lech svojím výborným výkonom 398 čistých úderov/minútu umiestnil na 24. mieste, pričom celkový počet súťažiacich bol 55. Medzi reprezentantmi Slovenska získal neoficiálne 3. miesto, čo takisto rozhodne svedčí o tom, že jeho nominácia bola na mieste. Na prvom mieste v tejto súťažnej disciplíne sa umiestnil reprezentant z Čiech (L. Beran), na druhom domáci reprezentant z Belgicka (A. Moerman) a na treťom súťažiaci z Rakúska (S. Schet). Zo Slovenska sa v odpise na rýchlosť najlepšie umiestnila Petra Slúková zo Zvolena, ktorá získala 8. miesto.

Súťaž prebiehala vo veľkolepom štýle a bol to rozhodne nezabudnuteľný zážitok pre všetkých prítomných. Medzi všetkými reprezentantmi Slovenska - v zložení Branislav Beňovič (Hlohovec), Noémi Kubiková (Sereď), Dávid Lech (Prešov), Michaela Reichlová (Poprad), Petra Slúková (Zvolen) a Jakub Vodička (Holíč) – sa vytvorili pevné priateľské putá a pri rozlúčke boli badateľné slzy na krajíčku. Všetci naši reprezentanti svojím kultivovaným vystupovaním a vzorným správaním príkladne reprezentovali Slovenskú republiku, za čo patrí všetkým obrovské poďakovanie.

Najväčšie ĎAKUJEM však za statočný súboj so svetovou špičkou od nás patrí práve Dávidovi Lechovi, reprezentantovi za Prešovský samosprávny kraj a z úprimného srdca mu všetci prajeme, aby sa mu podarilo postúpiť aj na nasledujúce majstrovstvá sveta v roku 2015!

Prešov 26. júla 2013

Ing. Ingrid Dzurjová