Mladý módny tvorca Českej republiky 2013

17.12.2013

Žiaci z SOŠ Humenné bodovali v Česku

V Jihlave sa 12. decembra konala súťaž Mladý módny tvorca Českej republiky 2013. V tomto roku sa po prvýkrát tejto prestížnej súťaže kreativity zúčastnili žiaci a pedagógovia zo Strednej odbornej školy v Humennom.

Mladí ľudia z Česka, Slovenska a Nemecka, žiaci stredných škôl mali možnosť predviesť svoje schopnosti a zručnosti vo viacerých oblastiach. Naše žiačky, ktoré sa na súťaž pripravovali pod vedením majsteriek odbornej výchovy v odbore kozmetik Bc. Miroslavy Kováčovej a v odbore kaderník Bc. Petronely Kakošovej, reprezentovali školu v dekoratívnej a účesovej tvorbe.

Na ceste k úspechu museli kozmetičky okrem tvorivosti splniť množstvo náročných kritérií. Hodnotila sa technika spracovania make-upu, korekcia tváre, detail očí, detail pier, celkový dojem, originalita a nápaditosť, náročnosť a dodržanie pravidiel a taktiež dodržanie čistoty na pracovnom stolíku. Časový limit na líčenie bol 55 minút a ďalších 5 minút bolo vymedzených na konečnú úpravu. V študijnom odbore kozmetik našu školu reprezentovala žiačka Andrea Haburajová, ktorá obsadila 3. miesto. Modelka Adriána Gubacká tvorila spoločne s účesom a kozmetikou funkčný celok, a to aj vďaka harmonicky zladenému kostýmu. Podmienkou súťaže bolo čo najviac sa priblížiť fantazijnému líčeniu pod názvom „Cesta okolo sveta“.

S náročnou úlohou zladiť všetky farby, čo najdokonalejšie vystihnúť tému a vytvoriť harmóniu, sa museli popasovať i kaderníci. V silnej konkurencii zaujala porotu žiačka Martina Diničová. V účesovej tvorbe v dámskej kategórii ukázala svoje umenie počas vytvárania extravagantného výčesu z dlhých vlasov inšpirovaného rokokom. Súťaže sa zúčastnil aj Martin Beca, ktorý premenil svoju modelku v štýle „ Emo“.

Počas celej súťažnej prehliadky sa striedalo dojatie, slzy, či smiech s prežívanou eufóriou. Súťažiaci získali vynikajúci priestor na prezentáciu svojej tvorivosti a spolu s ostatnými návštevníkmi načerpali mnoho nápadov a inšpirácií do ďalšej práce.

Všetkým úspešným tvorcom srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník súťaže.

Humenné 17. decembra 2013

RNDr. Oľga Skysľaková