Mesto musí vysporiadať posledného vlastníka

18.01.2013

Kuzmányho ulica: začne sa stavať do konca roka?

Stavba cesty na Kuzmányho ulici v Prešove stále viazne na majetkovom vyrovnaní. Včera sa priamo na mieste stretli najvyšší predstavitelia župy a mesta. K rozuzleniu majetkovo právnych vzťahov má dôjsť do dvoch mesiacov, so stavbou cesty na Kuzmányho chce Prešovský samosprávny kraj začať ešte tento rok.

Majetkové vysporiadanie pozemkov, cez ktoré by mala prechádzať Kuzmányho ulica, stále bráni výstavbe tejto komunikácie v meste Prešov. Problém s dokončením zhruba 300- metrového úseku cesty, ktoré by prepojilo križovatku pri Čiernom moste s Rusínskou ulicou, trvá približne sedem rokov.

Komunikáciu má stavať Prešovský samosprávny kraj (PSK) a pri riešení majetkového vysporiadania spolupracuje s mestom. Miesto si včera prezreli predseda PSK Peter Chudík a primátor Pavel Hagyari, aby sa oboznámili so zmenami, ktoré budú musieť riešiť v projekte. Primátor i predseda VÚC zhodne potvrdili, že táto cesta je neuralgickým bodom dopravy v krajskom meste a jej dostavba by výrazne zlepšila premávku smerom z centra na sídlisko Sekčov. Okrem toho by pomohla vyriešiť odklonenie tranzitnej dopravy z niektorých preťažených prešovských ulíc.

Peter Chudík na stretnutí konštatoval, že zo strany PSK sú splnené všetky podmienky, čaká sa len na poslednú dohodu o vysporiadaní majetku s rodinou Šarišských, ktorú má uzavrieť mestská samospráva. "My dáme okamžite úlohu na zmenu projektu, na základe dnešnej obhliadky a dohôd s ďalšími účastníkmi. Pevne verím, že pokiaľ sa opraví projekt, vysporiada sa zvyšná časť pozemku. Stále vidím reálne to, že tohto roku sa už môže robiť výberové konanie," povedal predseda PSK.

Podľa slov primátora zástupca rodiny Šarišských deklaroval ochotu vyriešiť tento problém. Do úvahy prichádzalo niekoľko alternatív, a to, aby mesto odkúpilo celý dom, ďalšou možnosťou je zbúranie časti domu. Odklonenie trasy, ako to navrhoval vlastník parcely, však nie je možné, lebo by to zasahovalo do železnice. Pavel Hagyari doplnil, že v priebehu minulého roka mesto riešilo záležitosti ohľadom pozemkov nemocnice a predpokladá, že sa rýchlo dohodnú aj s posledným vlastníkom tak, aby do dvoch mesiacov boli všetky vlastnícke vzťahy v súvislosti s touto cestou vyriešené. „Predbežný odhad za celý dom je asi 150.000 eur. Pán Šarišský hľadal aj adekvátny dom niekde v meste, my sme mu ponúkali niekoľko verzií, s ktorými nesúhlasil. Chce zachovať dom a v prípade, že to nie je možné ani čiastočne, tak zoberie peniaze."

Cesta má byť po dokončení zaradená do kategórie komunikácií, ktoré sú v správe vyšší územný celok. Riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Vladimír Kozák vysvetlil, že komunikácia bude dvojpruhová a pred križovatkami sa bude o jeden jazdný pruh rozširovať. "Všetko je stavané na cestu kategórie 3. triedy. Dnes je však ťažké povedať presné rozpočtové náklady, nakoľko je potrebné urobiť zmeny. Ja predpokladám, že by sme sa mohli vojsť do rozmedzia 2,5 – 3 milióny eur,“ uzavrel V. Kozák.

Prešov 18. januára 2012

(TASR)