Kolos 2013

03.12.2013

Medzinárodná konferencia o pozorovaní premenných hviezd

V dňoch 5. - 7. decembra 2013 sa v hoteli Armales v Stakčíne a na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle koná tradičná konferencia pod názvom Kolos 2013. Konferenciu organizuje Vihorlatská hvezdáreň v Humennom a stretne sa na nej okolo 30 astronómov zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Ukrajiny. Spoluorganizátormi sú Slovenský zväz astronómov, Slovenská astronomická spoločnosť, Prírodovedecká fakulta UPJŠ Košice a Neinvestičný fond Teleskop.

Od roku 2006, kedy sa konal prvý ročník Kolos-u, je hlavnou témou konferencie výskum premenných hviezd, čo je aj hlavný odborný program Vihorlatskej hvezdárne. Tešíme sa hlavne na príspevky odborníkov z ukrajinskej Odessy, z maďarskej Baje, z Poľska a tiež našich astronómov z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici.

Tento rok bude výnimočný hneď prvý bod programu konferencie. Bude ním slávnostné uvedenie do prevádzky nového ďalekohľadu. Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach využila vhodné astroklimatické podmienky na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle a inštalovala tu ďalekohľad, ktorý bol obstaraný v rámci európskeho projektu „Centrum kozmických výskumov“. Ide o ďalekohľad optického systému Dall-Kirkham s priemerom objektívu 50 cm na kvalitnej montáži. Ďalekohľad je vybavený CCD kamerou na fotometriu premenných hviezd a alternatívne je možné ako detektor použiť spektroskop. Je to prvý spektroskop na Slovensku určený na výskum premenných hviezd.

V ďalšej časti rokovania sa účastníci budú venovať vyhodnoteniu prínosu Parku tmavej oblohy Poloniny, ktorý bol oficiálne vyhlásený pred troma rokmi práve počas konferencie Kolos.

Okrem výlučne odborných príspevkov budú súčasťou konferencie aj správy z ciest astronómov za zaujímavými hviezdnymi po exotických krajinách.

O výsledkoch konferencie budeme informovať na stránkach hvezdárne www.astrokolonica.sk.

Humenné 3. decembra 2013

RNDr. Igor Kudzej, CSc.,