JunkFashion Show

07.02.2013

JunkFashion Show - študenti SPŠ vo Svidníku na veľkolepej módnej prehliadke v Krakove

Keď je móda experimentom a hrou

Keď je móda hrou, keď dizajnéri skúmajú, experimentujú, objavujú, potom výsledok ich tvorivosti a sebavyjadrenia je vždy originálny. V nekonečnom kolobehu módnych prehliadok by sa zdalo, že už nie je čo vymyslieť, že tu už všetko bolo. Opak je však pravdou. Presvedčili nás o tom aj študenti odevného dizajnu a grafiky zo Strednej priemyselnej školy vo Svidníku, ktorí 3. februára už po štvrtýkrát predviedli výsledky svojich snažení na 18. ročníku veľkolepej JunkFashion Show v Krakove.

Jedenásť unikátnych modelov bolo zrealizovaných počas študijného pobytu v rámci projektu Leonardo da Vinci a na prehliadkovom móle tvorili v samostatnom vstupe súčasť celkovo 257 predvádzaných módnych kreácií študentov prestížnej Szkoly Artystycznego Projektowania Ubioru v Krakove. Meno KSA – SAPU má zvuk nielen u domácich študentov, ale aj v zahraničí a škola spolupracuje v oblasti módneho dizajnu so zvučnými menami poľských i zahraničných módnych značiek a zapája sa do módnych projektov v spolupráci so školami v Hannoveri, Valencii, v Monte Carlo, Dubaji a podobne.

Pre nás, SPŠ vo Svidníku, je fantastické, že už štyri roky sa nám darí udržiavať a ďalej upevňovať spoluprácu s touto prestížnou školou, pričom vyvrcholením tejto spolupráce je každoročne módna prehliadka JunkFashion Show. Zaujímavosťou celého projektu je filozofia ekológie a recyklácie. Preto všetky modely boli realizované výlučne z papiera. Papier v rukách dizajnérov nadobudol úplne nový rozmer a charakter. Vznikli neuveriteľné módne kreácie, ktoré pôsobili presvedčivo, raz elegantne, inokedy ležérne, klasicky i avantgardne, harmonicky i provokatívne.

O tom, že celé snaženie má svoj význam nie je pochýb. Svedčia o tom spokojní študenti i pedagógovia a hlavne skúsenosti a dojmy z úžasnej prehliadky. Potvrdilo sa, že ak je na začiatku chuť a odhodlanie, potom finálny výsledok v podobe atraktívnych modelov v neopakovateľnej atmosfére móla, svetla, hudby, pred zrakmi tisícky divákov je zážitkom, ktorý je výzvou pre jeho pokračovanie aj v nasledujúcich rokoch.

7. decembra 2013

Mgr. Pavel Olejár