Hry s umením 2013

11.04.2013

Výstavy v rámci projektu Hry s umením 2013

Tohtoročný ročník Hier s umením je organizovaný v spolupráci s BIBIANOU medzinárodným domom umenia pre deti v Bratislave. Nosnou témou projektu je krajinomaľba, ktorá má priblížiť oku návštevníka (detského diváka) tému krajiny prostredníctvom interaktívnej výstavy Bibiany Maľovaná krajina a výstavy Krajinárskych variácií zo zbierok Tatranskej galérie.

Interaktívna výstava Maľovaná krajina sa stane priestorom pre porovnávanie nápadov, výtvarného uchopenia a dobrodružného hľadania a nachádzania, ktoré je prístupné chápaniu detského návštevníka. Zámerom autoriek Kataríny Kosánovej (scenár) a Soni Sadilkovej (výtvarno-priestorové riešenie) je sprostredkovať deťom výtvarné diela v ich chronologickom slede. Mimoriadne nápaditým a pre deti ľahko zrozumiteľným spôsobom umožnia deťom prejsť historickým vývinom krajinomaľby. Rôzne variácie krajinomalieb umožnia návštevníkom porovnať optický klam pri zobrazovaní perspektívy, zažiť naozajstnú búrku v krajine, hmatom vnímať štyri živly z obrazov, vyjadriť svoje pocity z obrazov impresionistov a pohrať sa s teplými a studenými farbami.

Vzácne okamihy návštevníci zažijú keď sa dostanú do živého obrazu – do kaviarne Vincenta van Gogha, pod hviezdnou oblohou, alebo na Monetov Japonský most v 4 ročných obdobiach. Spoznajú ako moderní maliari vidia svet, v ktorom často menia zákonitosti farieb. V závere prehliadky výstavy sa ocitnú v nekonečnom zrkadlovom obraze krajiny.

Touto prechádzkou výstavy deti zistia, že krajinomaľba je okrem iného aj hudba, svetlo, vôňa a možno aj niečo viac. Dlhoročná prax a znalosť detského myslenia (zmysel pre hravosť, vytváranie zaujímavých asociácií) umožnilo pripraviť výstavu, ktorá „bude útočiť“ na všetky zmysly premyslenou koncepciou, invenčnosťou, ako aj scenáristickou a výtvarnou čistotou. Komunikácia s detským divákom bude prebiehať prostredníctvom vybraných reprodukcií výtvarných diel, textov a aktivít. Jej cieľom bude dialóg o tom, čím bola, je a možno bude krajinomaľba v kontexte výtvarného umenia a výtvarného jazyka. O tom, ako sa umelcom podarilo uchopiť atmosféru krajiny pri jej rýchlych zmenách v kolobehu života a času, a o tom, že tvorba i vnímanie krajinomaľby môže byť zábava, ktorú „na prechádzke obrazmi“ môžu zažiť.

Výstava Bibiany je doplnená originálmi krajinomalieb rôznych autorov a období z bohatého zbierkového fondu Tatranskej galérie v Poprade. V rámci projektu usporiada Tatranská galéria už tradičné tvorivé dielne, workshopy, performance a súťažnú prehliadku mladých módnych dizajnérov – Módne inšpirácie 2013. Počas jarných mesiacov tak budú mať návštevníci v Elektrárni opäť možnosť zhliadnuť inovatívne umenie a pútavým spôsobom spoznať žáner krajinomaľby.

Kurátori výstav: Katarína Kosánová, Soňa Sadilková, Anna Ondrušeková

Výstavy