Energetický deň PSK 2013

26.06.2013

Energetický deň PSK: živý trávnik, veterné vrtuľky i župan na elektromobile

Prešovský samosprávny kraj dnes po druhýkrát zorganizoval Energetický deň v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). Aktivity vo všetkých okresoch kraja boli zamerané na problematiku znižovania energetickej spotreby a využívania obnoviteľných zdrojov energií. „Naším cieľom je tému udržateľnej energie priblížiť predovšetkým laickej verejnosti. Preto sme pripravili nielen program pre odborníkov, ale snažíme sa rôznymi zaujímavosťami osloviť obyčajných ľudí. Preto máme na úrade položený živý trávnik, sú pripravené atraktívne hračky i výroba veterných vrtuliek,“ priblížil Peter Chudík, predseda PSK. Ten sa v rámci svojich pracovných aktivít počas Energetického dňa presúval na elektromobile.

Účastníci workshopu za zaoberali energetickou efektívnosťou budov, energetickým auditom firiem a aktivitami Energetického klastra PSK, ktorý vznikol presne pred rokom. V budove úradu PSK boli dnes prezentačné stánky zamerané na energetickú efektívnosť vo verejných a súkromných budovách, meranie a vyhodnocovanie úspor elektrickej energie, malé vodné elektrárne i osvetľovacie LED technológie. Návštevníkom sa prezentovali aj školy v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, ktoré predstavili inovačné učebné pomôcky (SOŠ technická, Prešov), rôzne drevené výrobky (SOŠ drevárska, Vranov nad Topľou). Veľký úspech mali elektrické roboty a ďalšie výrobky zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove, s ktorými sa prezentujú na súťažiach. V priestoroch Úradu PSK bola sprístupnená aj výstava fotografií Energia a trvalo udržateľný rozvoj. Záujem vzbudil obraz Andyho Warhola z tetrapaku z dielne študentiek zo Strednej odbornej školy Andy Warhola z Medzilaboriec, ktorý získal 1. miesto v súťaži Recykluj a vyhraj. Predovšetkým pre malých návštevníkov bola určená výstava výrobkov zo separovaného odpadu z projektu Škôlka Ježka Separka. Najväčší záujem mali deti o ekologickú tvorivú dielňu, v ktorej si vyrábali papierové veterné vrtuľky.

Do podujatia Energetický deň sa v Prešovskom kraj zapojilo spolu 60 kultúrnych, sociálnych a školských organizácií v pôsobnosti krajskej samosprávy. Spolu 42 stredných škôl pripravilo aktivity ako kvízy, súťaže, exkurzie, besedy, zber druhotných surovín, prezentácie i zber energetických článkov. Na gymnáziu vo Vranove nad Topľou žiaci súťažili o najkrajší výrobok z PET fliaš, študenti z gymnázia v Kežmarku zase prezentovali alternatívne energetické zdroje, SOŠ drevárska vo Vranove nad Topľou pripravila hodinu bez počítačov a elektrických spotrebičov. Aj knižnice v pôsobnosti PSK pripravili na dnešný deň rôzne výstavy, besedy a tvorivé dielne pre deti i pre seniorov. Vihorlatská hvezdáreň zorganizovala na astronomickom observatóriu na Kolonici Týždeň trvalo udržateľnej energie, ktorý potrvá až do piatku.

Energetický deň je súčasťou celoeurópskeho podujatia, ktoré každoročne organizuje Európska únia - Európsky týždeň udržateľnej energie. Európsky týždeň udržateľnej energie je najväčším európskym fórom, ktoré sa zaoberá témou budúcnosti obnoviteľných energií a riešeniami na znižovanie energetickej spotreby. Vytvára priestor pre stretnutie a komunikáciu zainteresovaných strán na miestnej, regionálnej a národnej úrovni. Európsky týždeň udržateľnej energie sa pravidelne uskutočňuje od roku 2005. V roku 2012 sa v rámci tejto iniciatívy konalo 877 energetických dní v 48 krajinách.

Tohtoročný európsky týždeň udržateľnej energie sa koná od 24. – 28. júna. V jeho priebehu sa v rôznych častiach Európy konajú stovky podujatí zameraných predovšetkým na problematiku znižovania energetickej spotreby a využívanie obnoviteľných zdrojov energií. Prešovský kraj sústredil aktivity na 25. jún 2013.

Prešov 25. júna 2013
Veronika Fitzeková, hovorkyňa PSK