COV pri SPŠE v Prešove

03.12.2013

Centrum odborného vzdelávania pri SPŠE v Prešove

S víziou celoživotného vzdelávania začali na Slovensku postupne vznikať tzv. centrá odborného vzdelávania (COV). Fungovanie centier je založené na spolupráci troch hlavných zložiek, a to školy, zriaďovateľa a zamestnávateľov. COV vznikli a vznikajú na školách, kde je na veľmi dobrej úrovni materiálno-technické a personálne zabezpečenie pre príslušný odbor alebo skupinu odborov. Slúžia nielen žiakom školy, zamestnancom, či zamestnávateľom, ktorí s centrami priamo spolupracujú, ale aj žiakom iných škôl, ktorí sa vzdelávajú v podobných odboroch a pre iných zamestnávateľov, či už pri zmene kvalifikácie alebo zvyšovania vzdelania.

Po úspešnom otvorení troch centier v Prešovskom samosprávnom kraji sa 20. novembra uskutočnilo slávnostné otvorenie Centra odborného vzdelávania pre elektrotechniku, informačné technológie a podnikanie pri Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej (SPŠE) v Prešove.

Predpokladom na vznik COV pri SPŠE v Prešove bol hlavne záujem zo strany žiakov o štúdium našich odborov a tiež záujem zamestnávateľov. V rámci elektrotechniky máme v ponuke špecializované odborné kurzy, napr. elektrotechnika, elektronika, priemyselná informatika, robotika, riadiace systémy a elektrotechnické meranie. Ďalej sú to kurzy ako Elektrotechnická spôsobilosť, Simulačné programy v elektrotechnike, Prototypové laboratórium NI ELVIS, Programovacie vývojové prostredie LabVIEW, Tvorba DPS v programe, ANJ, NEJ, RUJ v elektrotechnike a iné kurzy podľa požiadaviek. V rámci informačných technológií sú to kurzy MS Office, Windows, Linux, Programovací jazyk C, Programovací jazyk JAVA MS SQL, MS My SQL, MS Server, Cloudove technológie, Virtuálne technológie, CISCO, Príprava na testovanie a testovanie ECDL, Základy Wifi, ANJ, NEJ, RUJ v informačných technológiách a iné kurzy podľa požiadaviek. V rámci odboru podnikanie sú to špecializované odborné kurzy, napr. ekonómie, marketingu, manažmentu a právnej náuky, ďalej Jednoduché účtovníctvo Alfa, Podvojné účtovníctvo Omega, Mzdy a personalistika Olymp, Cudzojazyčná korešpondencia, Administratíva a korešpondencia, Zmeňte business pohľad od nápadu ku produktu, ANJ, NEJ, RUJ v podnikaní a iné kurzy podľa požiadaviek.

Pre realizáciu týchto kurzov sú k dispozícii všetky priestory školy určené na vzdelávanie, ako sú učebne, laboratoriá a odborné učebne vybavené modernou didaktickou technikou s príslušnými technológiami.

COV je miesto určené nielen pre žiakov našej školy, ale aj pre žiakov ostatných škôl, či zamestnávateľov. Jeho poslaním je poskytovanie vedomostí a zručností pre žiakov školy v profilových predmetoch štúdia, poskytovanie nových vedomostí a zručností pre žiakov ďalších stredných odborných škôl, vyhľadávanie talentovaných a nadaných žiakov, motivácia štúdia na škole pre žiakov základných a stredných škôl, vzdelávanie učiteľov školy, ale aj učiteľov z iných škôl, no a v neposlednom rade vzdelávanie zamestnancov firiem. To všetko, samozrejme, za podpory a v spolupráci s odborníkmi na vybrané oblasti z radov učiteľov školy, zamestnávateľov, stavovskými organizáciami a absolventmi školy.

Prioritou COV pri SPŠE v Prešove je vytvoriť účinný systém vzdelávania a overovania si teoretických poznatkov pri praktickej činnosti a flexibilne reagovať na meniaci sa hospodársky a technologicky vývoj trhu práce. Neodmysliteľnou súčasťou je aj rozvíjanie vedomosti a zručnosti žiakov, ktoré ich majú viesť k samostatnému riešeniu problémov a taktiež pomáhať pri tvorbe a inovácii školských vzdelávacích programov vyplývajúcich z aplikácie intenzívne sa rozvíjajúcich technológií v oblasti elektrotechniky a informačných technológií. Nezabudli sme však ani na podnikanie a rozvoj spolupráce, ako je škola- zamestnávatelia, škola – stavovské organizácie, škola – absolventi, škola – základné školy a škola – univerzity.

A aké sú vízie centrum odborného vzdelávania? V prvom rade zabezpečiť teoretickú a praktickú výučbu profilových odborných predmetov pre žiakov školy, ale aj pre žiakov iných stredných škôl. Úlohou je aj organizovanie odborných a technických súťaží v elektrotechnike, informačných technológiách a podnikaní a tým prispievať k vyhľadávaniu talentovaných žiakov. Uskutočňovať odborné prednášky, besedy a prezentačné akcie pre žiakov základných škôl za účelom zvýšenia ich záujmu o štúdium na škole, ale taktiež uskutočňovať odborné prednášky, besedy a prezentačné akcie pre žiakov stredných škôl za účelom zvýšenia ich záujmu o štúdium na vyššom odbornom štúdiu. Okrem žiakov sa pozornosť venuje aj učiteľom. Úlohou je zabezpečiť prípravu a ďalšie vzdelávanie učiteľov odborných predmetov školy a ďalších učiteľov z regiónu, získať akreditácie na poskytovanie ďalšieho vzdelávania, poskytovať odborné poradenstvo vo vzdelávaní elektrotechniky, informačných technológií a podnikaní, v spolupráci s odborníkmi na vybrané oblasti z radov zamestnávateľov, stavovských organizácií alebo absolventov prezentovať najnovšie poznatky, postupy či technológie a v neposlednom rade zabezpečiť rekvalifikácie pre záujemcov, firmy a úrady práce.

Čo dodať na záver? Naša škola, Stredná priemyselná škola elektrotechnická Prešov, oslávila v tomto školskom roku 2013/2014 svoje 61. výročie. Doposiaľ sa môže pýšiť viacerými úspechmi a oceneniami, či už zásluhou študentov alebo pedagógov. Otvorenie Centra odborného vzdelávania pri Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Prešove je len ďalším krokom, ktorý našu alma mater môže pozitívne povzniesť do povedomia verejnosti a v neposlednom rade sa aj takýmto spôsobom podieľať na vzdelávaní.

Prešov 3. decembra 2013

Mgr. Jana Pavlišaková