Comenius 2013

30.10.2013

Comenius 2013 - návšteva Gymnázia J. A. Raymana

V rámci medzinárodného projektu Comenius pod názvom „Expedícia srdca“ sa na pôde Gymnázia J.A.Raymana v Prešove uskutočnilo v dňoch 12. - 15.10.2013 stretnutie partnerov z Nemecka, Belgicka, Francúzska, Švédska a Slovenska. Komunikačným jazykom projektu je anglický jazyk a teda všetky prednášky organizované na Slovensku boli realizované v tomto jazyku.

Naše niekoľkodňové stretnutie začalo návštevou Skalnatého plesa, kde naši študenti pripravili prednášku na tému „skúmanie slnečnej koróny“. Vopred pripravená prednáška s Mgr. Jurajom Kavkom, PhD. o skúmaní slnečnej atmosféry na observatóriu na Lomnickom štíte sa z dôvodu zlých poveternostných podmienok neuskutočnila. Návšteva pokračovala odbornou prednáškou v observatóriu Slovenskej akadémie vied v Starej Lesnej, kde nás Mgr. Marcela Bodnárová, PhD. informovala o Slnku, ako aj o tom ako fungujú slnečné cykly alebo na čo sa orientuje moderný výskum Slnka na Slovensku.

Aj v pondelok 14. októbra sme pre našich hostí pripravili odborné, ale príťažlivé aktivity. Predpoludnie sme strávili na Ústave fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ a pod dohľadom RNDr. Mareka Bombaru, PhD. si žiaci vyskúšali prácu časticových fyzikov. Analyzovali reálne vedecké dáta zozbierané v rámci medzinárodného projektu s detektorom SKALTA (detektor sekundárnych spŕšok kozmického žiarenia) a následne svoje zistenia prezentovali. Predmetom porovnávania boli spŕšky sekundárneho kozmického žiarenia s minimálnou energiou primárnej častice 100 TeV, ktoré dopadnú na detektory umiestnené na streche univerzity v noci a cez deň. V tom istom čase sa uskutočnilo oficiálne stretnutie pedagógov, kde sme riešili ďalšie aktivity projektu. V poobedňajších hodinách sme absolvovali odborné prednášky MUDr. Stanislava Juhása, CSc., MUDr. Adriána Kolesára, PhD., MUDr. Jána Sedláka a MUDr. Pavla Murína o srdcových chorobách a ich liečení vo Východoslovenskom ústave srdcovo-cievnych chorôb (VÚSCCH) v Košiciach. V menších skupinách sme absolvovali prehliadku ústavu a mali sme možnosť vidieť špičkovo vybavené pracoviská.

V utorok 15. októbra účastníci projektu v priestoroch Planetária a hvezdárne v Prešove získali základné astronomické informácie o stavbe vesmíru, vzdialenostiach v ňom, o postavení Zeme vo vesmíre a dôsledkoch tohto postavenia pre život na Zemi.

V čase medzi odbornými prednáškami sa žiaci, pedagógovia ale aj riaditelia škôl z partnerských krajín dozvedeli o Slovensku, Prešove, Košiciach a Vysokých Tatrách, ochutnali naše typické slovenské jedlá, žiaci si získali množstvo nových priateľov a mali možnosť precvičiť si svoje jazykové zručnosti. Všetkým sa pobyt na Slovensku páčil a už teraz sa tešia na ďalšie stretnutie, ktoré sa uskutoční v marci 2014.

Ďakujeme rodičom našich žiakov, ktorí boli ochotní ubytovať študentov zo zahraničia. VĎAKA

Prešov 30. októbra 2013
PaedDr. Iveta Štefančínová, PhD., PhDr. Karin Pončáková