CAD aplikácie vo výučbe

29.11.2013

Zavádzanie grafických systémov a CAD aplikácií do výučby

Mnoho stredných priemyselných a odborných škôl technického zamerania sa v priebehu niekoľkých rokov zapájalo do projektov, ktorých úlohou bolo zavádzanie grafických systémov a CAD aplikácií do vyučovacieho procesu. Cieľom týchto projektov bolo skvalitnenie odborných vedomostí a zručností žiakov prostredníctvom grafických systémov a CAD aplikácií v odborných predmetoch.

Avšak doterajší stav výučby v odborných predmetoch študijných odborov skupiny 26 elektrotechnika je charakteristický tým, že tieto CAD aplikácie sa nevyužívajú systémovo a komplexne. Jedným z nedostatkov je aj to, že sa používajú staršie verzie CAD aplikácií, ktoré sú pre dnešnú dobu nezodpovedajúce. Ďalším negatívom sú aj nedostatočné vedomosti a zručnosti pedagogických zamestnancov v danej oblasti. Využívanie informačných technológii v dnešnej dobe dynamicky napreduje, a preto sa kladie dôraz na odstránenie týchto nedostatkov pri využívaní CAD aplikácií vo vyučovacom procese odborných predmetov.

Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove v spolupráci s firmou National Instruments zorganizovala 5. novembra v priestoroch školy pre učiteľov stredných priemyselných a odborných škôl technického zamerania celoslovenský seminár s názvom Využitie CAD aplikácií vo výučbe odborných predmetov skupiny odborov 26 elektrotechnika. Na tomto seminári sa 42 pedagógom z celého Slovenska prezentovali produkty firmy National Instruments NI Multisim, NI ELVIS, NI my DAQ a NI LabVIEW a ich použitie v školskej praxi vo výučbe odborných elektrotechnických predmetov.

Cieľom seminára bolo monitorovanie súčasnej situácie vo využívaní CAD aplikácií na školách, ale aj prezentácia a reálne predstavenia možností využitia CAD aplikácií vo výučbe odborných predmetov študijných odborov skupiny 26 elektrotechnika.

Seminár pozostával z troch dôležitých prednášok, ktoré sa venovali spomínanej problematike využívania CAD aplikácií vo výučbe odborných predmetov. V jednotlivých prednáškach svoje odborné vedomosti prezentoval Ing. Ladislav Vavrek, bývalý pedagóg SPŠE v Prešove a aktívny prispievateľ článkov do odborného časopisu DPS, a Ing. Peter Brieška, zástupca firmy National Instruments. Hlavnou témou prvej prednášky bolo využitie grafického programu NI Multisim vo výučbe odborných predmetov skupiny odborov 26 elektrotechnika. V ďalšej prednáške sa odborníci venovali využitiu prototypového laboratória NI ELVIS, ktoré umožňuje meranie reálnych elektronických zariadení v reálnom čase a vo výučbe sa dá použiť na demonštráciu všetkých elektrotechnických a elektronických obvodov. Posledná prednáška bola zameraná na simulačný grafický program NI LabVIEW vo výučbe odborných predmetov, ktorý je programovacím vývojovým prostredím umožňujúcim graficky tvoriť programy a ktorý uľahčuje a urýchľuje programovanie. Záver seminára bol venovaný diskusii na danú problematiku.

Pedagógovia odborných predmetov, ktorí sa vo veľkom počte zúčastnili tohto celoslovenského seminára mali pozitívne ohlasy. Poukazujú však na to, že kvalita výučby CAD na školách nie je kompatibilná s dynamikou progresu v tejto oblasti, a preto je potrebné zabezpečiť kvalitné vzdelávanie pedagógov v tejto oblasti z metodického hľadiska.

Pre Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú v Prešove to bola ďalšia výzva, a tak opäť v spolupráci s firmou National Instruments zorganizovali pre 15 pedagógov Vzdelávanie spoločenstva odborníkov, ktoré bolo pokračovaním tohto seminára a bolo zamerané na simulačný program Multisim a prezentáciu NI ELVIS a NI my DAQ a ich využitie v školskej praxi. Toto týždňové vzdelávanie pedagógov sa uskutočnilo 25. – 29. novembra v priestoroch SPŠE Prešov.

Prešov 29. novembra 2013

Mgr. Ivana Kurtyová