Andy Warhol a Sabi výrobky

29.05.2013

Prvé miesto pre obraz Andyho Warhola

Vidíte nejakú súvislosť? Na prvý pohľad určite nie, no žiaci SOŠ Andyho Warhola v Medzilaborciach sa o to pokúsili a uspeli.

Prieskumy ukázali, že 80 % z toho, čo dnes väčšinou vyhadzujeme ako nepotrebné, by sme ešte vedeli bez problémov využiť. To by sme však museli prestať hádzať všetko do jedného koša, a tak produkovať problémový odpad. Jedným z riešení je zapojenie sa do separovaného zberu odpadu. Jeho podstata spočíva v tom, že nepotrebná vec sa nepovažuje za odpad, ale druhotnú surovinu, ktorú je možné recyklovať – opäť použiť. Toto bolo jednou z prioritných myšlienok súťaže „Pomôž svojej škole a chráň prírodu“ pri pestovaní environmentálnych návykov u mladých ľudí.

Študenti Strednej odbornej školy Andyho Warhola v Medzilaborciach sa v tomto školskom roku pod vedením koordinátora environmentálnej výchovy Ing. Miroslava Zozuľaka a učiteľa estetickej výchovy Mgr. Mariána Mazanca zapojili do jubilejného 10. ročníka súťaže s firmou MILK-AGRO, s. r. o., Recykluj a vyhraj 2012/2013. Hlavným cieľom súťaže je podporovať zdravý životný štýl konzumáciou mliečnych SABI výrobkov, ako aj chrániť životné prostredie prostredníctvom zberu hliníkových viečok a tetrapaku s logom SABI. Naši žiaci boli naozaj usilovní. Dokumentuje to aj výsledok ich práce. V silnej konkurencii náš obraz Andyho Warhola v kategórii E1 (výtvor z obalov výrobkov SABI) získal prvé miesto. Dňa 23. 5. 2013 sa uskutočnilo oficiálne vyhodnotenie súťaže a odovzdanie cien na centrále spoločnosti MILK-AGRO v Prešove. Okrem finančnej odmeny pre školu vo výške 200 eur, tričiek s logom firmy SABI pre žiakov (100 ks), exkurzie do výrobného závodu v Sabinove sme dostali od organizátora tohto projektu pozvanie do hľadiska košickej Steel Arény pre 100 študentov a učiteľov na benefičný koncert Integrácia 2013.

Zapojením sa do tejto súťaže sme sa usilovali upevniť u našich študentov kladný vzťah k prírode, naučiť ich konať uvedomele, zodpovedne a aby si tieto návyky preniesli do budúcnosti. Už teraz sa naši žiaci tešia na budúci 11. ročník čoraz viac populárnejšej súťaže medzi školami.

Prešov 29. mája 2013

Ing. Miroslav Zozuľak