ZPSaDSS vo Svidníku sa zapojilo do akcie zameranej na ľudský mozog

20.03.2012

„Týždeň mozgu“ vo Svidníku

V dňoch od 12. do 16. marca sa Zariadenie pre seniorov a Domov sociálnych služieb vo Svidníku zapojilo do podujatia Týždeň mozgu.

Cieľom tejto medzinárodnej akcie je zamerať pozornosť verejnosti na ľudský mozog, jeho činnosť, na mozgové ochorenia a spôsoby ich prevencie. Na Slovensku toto podujatie iniciuje Slovenská Alzheimerová spoločnosť v spolupráci s Nadáciou MEMORY, Centrom Memory a Neuroimunologickým ústavom SAV.

V našom zariadení sme pre klientov počas daného týždňa pripravili množstvo prednášok a aktivít zameraných na poznanie funkcií mozgu a tréning pamäťových schopností. Sociálna pracovníčka Mgr. Žiaková za spolupráce MUDr. Basistovej prezentovala klientom problematiku činnosti mozgu, jeho funkcií, choroby a poruchy mozgu. Oboznámila ich o priebehu a príznakoch Alzheimerovej demencie a typoch pre lepšiu pamäť.

Do akcie sa zapojilo približne 35 klientov vo veku od 60 do 85 rokov. Na začiatku podujatia zúčastnení klienti vyplnili dotazník Funguje Vám mozog? a po jeho vyhodnotení sme mohli realizovať tréningy pamäte prispôsobené ich veku, možnostiam a schopnostiam. Bolo nutné rešpektovať ich telesné a zmyslové handicapy a byť im náležite nápomocný pri riešení a vypracovaní jednotlivých úloh, za čo patrí poďakovanie našim sociálnym pracovníkom a ergoteraputom. Úlohy a hry boli zamerané na rozvoj krátkodobej a dlhodobej pamäte, pozornosti, sústredenia, logickej úvahy – doplňovačky, nájdi chýbajúce písmeno, číselné rady, bludiská, hľadanie rozdielov, tajničky, napíš čo najviac slov na určité písmeno, meno – mesto..., pexeso a pod. Námety sme čerpali z pracovných listov, ktoré vydáva Slovenská Alzheimerová spoločnosť a zverejňuje ich na svojej internetovej stránke. Mali sme možnosť inšpirovať sa nimi aj vďaka Mgr. Podanej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Svidníku, ktorá nám ich osobne poskytla a zároveň pre našich klientov pripravila prednášku spojenú s diskusiou o vplyve životosprávy na správne fungovanie mozgu .

Klienti si na záver podujatia overili svoje poznatky vo vedomostnom kvíze, kde skupinovou formou odpovedali na otázky čerpané z predchádzajúcich prednášok, ale aj zo všeobecného prehľadu, z histórie, vedomosti o našom meste, doplňovanie prísloví a porekadiel. Výsledky kvízu nás skutočne potešili, pretože to znamená, že aj seniori majú stále záujem o spoločenské dianie a radosť zo spoločných aktivít počas tohto týždňa nám dáva motiváciu do ďalšieho obdobia, že organizovať takéto podujatia a pracovať s ľuďmi vyššieho veku má zmysel.

Svidník 19. marca 2012

Mgr. Miroslava Žiaková