Zatraktívnili zariadenie v Tatrách

05.03.2012

Z európskych peňazí vybudovali v Škole v prírode Detský raj multifunkčné ihrisko

Potenciál cestovného ruchu Slovenska je rozsiahly, pričom pokrýva takmer všetky kľúčové druhy a formy cestovného ruchu. Oblasť Tatier vytvára podmienky na rozvoj všetkých foriem turizmu a cestovného ruchu okrem pobytu pri vode a to od lyžovania, turistiky, návštevy kultúrnych a historických pamiatok až po cykloturistiku a vidiecky turizmus. Tatry zároveň patria k najväčšej spoločnej prírodnej kráse slovensko–poľského prihraničia.

Projekt pod názvom „Spoločne...“ bol realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013, Prioritná os III. Podpora miestnych iniciatív (Mikroprojekty).

Celkové náklady projektu dosiahli sumu 54 280 eur. Z tejto sumy 85 % finančných prostriedkov predstavovala suma z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 10 % činil štátny rozpočet Slovenskej republiky a 5 % tvorilo vlastné spolufinancovanie Prešovským samosprávnym krajom, ktorý je zriaďovateľom Školy v prírode Detský raj.

Hlavným cieľom projektu bola dostavba chýbajúcej vybavenosti zariadenia Školy v prírode Detský raj, ktorá v budúcnosti zvýši atraktívnosť zariadenia a okolia a poskytne priestor na realizáciu spoločných slovensko-poľských aktivít.

Dostavba a rekonštrukcia športovo rekreačného areálu ako chýbajúcej vybavenosti zariadenia, ktoré v súčasnosti poskytuje priestor na vzdelávanie, relax, šport a rôzne aktivity, vyrieši mnohé súčasné problémy.

Na jednej strane poskytne komplexnosť služieb zameraných na vzdelanie, šport a turizmus a na strane druhej odstráni nepriaznivú situáciu celoročného využitia zariadenia v rámci cestovného ruchu so zachovaním prírodných podmienok tejto oblasti.

Ako uviedol riaditeľ Školy v prírode Detský raj Stanislav Majerčák, „táto investícia predstavuje pre naše zariadenie nemalý prínos do budúcnosti. Pomocou finančných prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja sa nám podarilo uviesť do života multifunkčné ihrisko, ktoré bude slúžiť širokej verejnosti, ale predovšetkým deťom a mládeži. Táto investícia znamená nové možností využitia voľného času a poskytne priestor pre šport, rozvoj fyzických zdatností, ale aj aktívny oddych návštevníkov tejto nádhernej lokality.“

Efekt projektu sa odrazí najmä v podpore turizmu a rozvoji cestovného ruchu. V neposlednom rade celkový výsledok realizácie aktivít poskytne širokú škálu organizácie voľného času návštevníkov prihraničného regiónu a prispeje k rozvoju cezhraničnej spolupráce budovaním kvalitných „partnerstiev bez hraníc...“.

2. marca 2012

(tm)