Dlhodobé ciele pre ZpS a DSS Spišsská Stará Ves

26.06.2012

Tréning seniorov v Spišskej Starej Vsi

Plnenie prehlásenia a dlhodobých cieľov v práci s prijímateľmi sociálnych služieb v Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Spišskej Starej Vsi

Dlhodobými cieľmi práce s prijímateľmi sociálnych služieb v Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Spišskej Starej Vsi je umožniť prežívanie aktívnych a dôstojných seniorských rokov, podporovať sebestačnosť, nezávislosť a duchovnú sviežosť všetkých prijímateľov sociálnych služieb, ktorí sú odkázaní na poskytovanie sociálnych služieb v našom zariadení. Prehlásením nášho zariadenia, zavedením podmienok kvality poskytovania sociálnych služieb v zmysle zákona 448/2008 Z.z. do praxe a cieľmi riadenia systému kvality podľa normy ISO 9001:2008 chceme poskytovať kvalitné sociálne služby a prijímateľom umožniť dôstojne stráviť pobyt v našom zariadení.

Plnenie dlhodobých cieľov v sebe zahŕňa aj starostlivosť o mentálnu a fyzickú sviežosť ako prevenciu pred demenciou a aktivizáciu kognitívnych schopnosti. Túto starostlivosť sa snažíme napĺňať aj pravidelnými aktivitami na obnovu uvedených schopností. Jednou z dôležitých aktivít sú aj pravidelné tréningy pamäte.

Koncom mája sme zorganizovali tréning pamäte ako preventívno-výcvikový program na aktivizáciu rozumových schopností pod vedením certifikovanej trénerky pamäte III. stupňa Mgr. Bc. Danky Petrufovej - aktivizačného pracovníka v sociálnych službách.

Na tréningu pamäte sa zúčastnili prijímatelia sociálnych služieb aj zamestnanci úseku sociálnej práce a opatrovateľskej starostlivosti nášho zariadenia.

Tréning sa začal krátkym cvičením — prstovým joggingom. Potom nasledovali aktivity zamerané na mnemotechniky - techniky ukladania údajov do pamäte, ktoré kompenzujú jej nedokonalosť, a kognitívnych cvičení na precvičenie zmyslového vnímania, predstavivosti, pozornosti, verbálnej fluencie. V závere každý prijímateľ sociálnych služieb dostal od trénerky „domácu úlohu“, ktorá bola zameraná na precvičenie postrehu a predstavivosti.

Seniori boli aktívni, každý z nich sa snažil v rámci svojich možností a schopností byť čo najlepší a splniť danú úlohu čo najlepšie.

Opäť sa posilnili sociálne kontakty v tvorivej a uvoľnenej atmosfére. Odbúral sa pocit osamelosti a posilnil pocit spolupatričnosti a sebarealizácie prijímateľov sociálnych služieb. Zamestnanci nadobudli nové skúsenosti a techniky na aktivizáciu prijímateľov sociálnych služieb na posilňovanie ich mentálnej a fyzickej sviežosti.

Tréning pamäte mal v našom zariadení veľký ohlas a bol prijímateľmi sociálnych služieb hodnotený ako úspešný.

Skúsenosti nám ukázali, že prijímatelia sociálnych služieb sa na týchto aktivitách s radosťou zúčastňujú a vnímajú ich v pozitívnom svetle. Spoločne sme dospeli k záveru, že človek nestráca ani v seniorskom veku chuť a schopnosť učiť sa nové veci. Aj keď to trvá o niečo dlhšie ako v mladosti, radosť a emócie sú o to väčšie. Preto budeme v tréningoch pamäte v našom zariadení pokračovať.

Spišská Stará Ves 26. júna 2012

Mgr. Jana Kuchtová