Výtvarné spektrum 2012

05.06.2012

Vyhodnotenie súťaže a výstava neprofesionálnej výtvarnej tvorby Prešovského kraja

Kolekciou výtvarných prác v počte 171 od 82 autorov z okresov Prešov, Poprad, Vranov nad Topľou, Bardejov, Svidník a Humenné, v ktorých prebiehali regionálne kolá.

Prešovský kraj vstúpil do 49. ročníka najstaršej súťaže v neprofesionálnom výtvarnom prejave na Slovensku v jeho druhom postupovom kole. V porovnaní s minulým rokom je účasť o 11 prác nižšia, avšak o 10 autorov početnejšia (rok 2011: 72 autorov a 182 prác ). Opakovane sa do súťaže nezapojila Stará Ľubovňa.

Hodnotenie

Porota hodnotila prioritne tvorivý prínos každého predloženého diela, hľadala v ňom kvality v obsahu i forme, v posolstve myšlienky, v autorskom postoji k téme. Hodnotila invenčnosť, nápad, hru kompozičných prvkov, farebnosť. Priaznivo hodnotila cyklus grafických prác študentov Strednej odbornej školy vo Svidníku, ktorí sa tvorivo „popasovali“ s klasickými grafickými technikami linorytu a suchej ihly. Chvályhodné je, že v dnešnej „precomputerovanej“ dobe, pedagógovia školy upriamujú študentov aj na techniky, ktoré vyžadujú cit, trpezlivosť, manuálnu zručnosť.

Vybraná kolekcia 75 prác od 46 autorov predstavuje tie atribúty, ktoré posúvajú dielo do výtvarného prínosu.

V kategórii A napriek nízkemu počtu účastníkov, bolo kladom, že autori pracovali koncepčnejšie, čo sa prejavilo v tematickej blízkosti viacerých prác predložených jedným tvorcom..

Kategória B priniesla ocenenia pre autorov, ktorí úročia svoje zručnosti v konceptuálnejšom prejave.

Rokmi najpočetnejšie zastúpená kategória neškoleného prejavu A1 v tomto roku stagnuje, ocenenia autorov sú vyrovnané. Upútali práce autorov kategórie B1 v svojej rozmanitosti, vizuálnosti a presvedčivom výraze. Kategória insitnej tvorby nemala v tomto roku početné zastúpenie, avšak tu sa porota zhodla v udelení najvyššieho počtu ocenených v maľbe i plastike, pričom plastika 3 tvorcov bola súčasne jediným sochárskym prejavom celej kolekcie ročníka. Porota práve v tejto kategórii udelila mimoriadnu cenu ročníka ako prejav vysoko výtvarne kultivovaný so zvládnutím technických, remeselných i výtvarných kvalít.

Kolekcia v pestrosti námetov a ich spracovania nesie v sebe znaky poučenia, zamyslenia i emocionálneho zaujatia. Jedným z hlavných cieľov Výtvarného spektra je vytvoriť priestor pre spektrum výtvarných výpovedí, o individuálnom prežívaní tém a každodenných problémov pretavených do vizuálnej podoby. Ako sa to podarilo, necháme na posúdení návštevníkov aktuálnej výstavy.

Porota súťaže:

• PhDr. Ján BARTKO, vysokoškolský pedagóg a maliar, predseda poroty, Prešov
  • Mgr. art. Eva TKÁČIKOVÁ, stredoškolská učiteľka, grafička, videoartistka, Košice
  • Mgr. art. Jaroslav DROTÁR, sochár, vysokoškolský pedagóg, Humenné
  • Mgr. art. Jarmila SABOVÁ, maliarka, laureátka Ceny Oskára Čepana, Michalovce

Mgr. Mária Mišková
Vihorlatské osvetové stredisko v Humennom

Vyhodnotenie súťaže:

Kategória A (15 – 25 rokov bez výtvarného vzdelania):

Ceny:
  • Antónia JALČAKOVÁ, 16 rokov, Humenné za voskové batiky: Deň neskorej jesene; Noc neskorej jesene
  • Veronika VAJSOVÁ, 16 rokov, Humenné za kombináciu techník: Otec a pes; Z dvoch uhlov pohľadu 1,2
Kategória B (15 – 25 rokov s výtvarným vzdelaním):
Ceny:
  • Pavol ČERVENIAK, 18 rokov, Bardejov za kombináciu techník: Boh reklamy, Boh technológie
  • Pavol ŠIMIČEK, 22 rokov, Hažlín za kombináciu techník: z cyklu: Človek 2,3,4
  •  Erika VARCHOLOVÁ, 17 rokov, Svidník za linoryt: Kruhománia
  • Gabriel TOKÁRSKY, 19 rokov, Stropkov za kolekciu suchých ihiel: Ilustrácie
  • Lukáš LADIŠ, 19 rokov, Svidník za linoryt: Metamorfózy
  • Simona KOLCUNOVÁ, 17 rokov, Okrúhle za linoryt: Manipulátor
Kategória A1 (nad 25 rokov bez výtvarného vzdelania):
Ceny:
  • Marián KUSÍK, 54 rokov, Humenné za patinované asambláže: Rozhovor s tichom; Odhalená korupcia Korupcia na slnku
  • Milan MIHAĽKO ml., 42 rokov, Humenné za akryl: Voda je už, vraj, dosť ďaleko
  • Monika VITÁNYI, 38 rokov, Vranov nad Topľou za akryl: Gratulácie umelcov
  • Karol KOŠÍK, 53 rokov, Poprad za olej: Kolobeh
Kategória B1 (nad 25 rokov s výtvarným vzdelaním):
  • Pavel MOCHNACKÝ, 61 rokov, Stropkov za oleje: Akvárium, Domaša, Kohúty
  • Michal ŠEVČÍK, 36 rokov, Poprad za akryl: Mal na ružiach ustlané
  • Viera ROSOVÁ, 61 rokov, Humenné za olej: Väzby a priateľstvá 1,2
  • Alena PAJKOŠOVÁ, 33 rokov, Svidník za linoryt: Kolobeh I.-III.
Kategória C (insitná tvorba):
Ceny:
  • Alena KORBOVÁ, 40 rokov, Medzilaborce za tempery: Chalúpka, Zátišie, Dedinka v údolí; Zátišie s poľnými kvetmi
  • Anton BUDZÁK, 52 rokov, Poprad za drevenú plastiku: Lucky
  • Emil FARKAŠOVSKÝ, 68 rokov, Poprad za oleje: Cyklisti, Na túru
Čestné uznania:
  • Ján VETEŠKA, 67 rokov, Štôla za drevenú plastiku: Spoločenstvo svätých od alfa po omega
  • Vladimír GIBA, 57 rokov, Vranov nad Topľou za temperu: Veľká noc
  • Miroslav POTOMA, 50 rokov, Stročín za olej: Zvážanie dreva 1, 2
HLAVNÁ CENA:
  • Milan BOCKO, 66 rokov, Poprad za drevenú plastiku: Pred zmŕtvychvstaním

Pozvánka na výstavu prác - VÝTVARNÉ SPEKTRUM 2012

• Vihorlatské osvetové stredisko v Humennom
  • Výstava potrvá do 25. úna 2012
  • Otvorené: po- pia od 8.00 do 16.00 hod.

Publikované: 05.06.2012 / Aktualizované: 05.06.2012 HoreTlačiť