Výstava potrvá do 1. marca

21.02.2012

Unikátna výstava BIBLIA včera, dnes a zajtra vo Vranove nad Topľou

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou srdečne pozýva širokú verejnosť na putovnú výstavu BIBLIA včera, dnes a zajtra, ktorá bude v Hornozemplínskej knižnici otvorená do 1. marca.

Výstava dáva možnosť prezrieť si viac ako 300 rôznych exponátov pre dospelých, mládež a deti v takmer 80 jazykoch. Okrem najstarších Biblií z roku 1549 a 1556 budú k dispozícii kancionály, spevníky, modlitebné knižky, biblické príbehy, mapy, študijné materiály a komentáre. Svetovým unikátom je Biblia v 66 jazykoch - každá biblická kniha je napísaná v inom jazyku. K zaujímavým exponátom patria aj Melentrichove Biblie, kancionál v reči černošského kmeňa Zulu, Biblia v jazyku esperanto, vietnamčine, hebrejčine, v gréčtine, rómštine, ručný prepis Evanjelia podľa Marka na cigaretovom papieriku, vytvorený politickým väzňom vo väzení, Biblia v Braillovom písme, ale aj jedna z najmenších Biblií na svete.

Návštevníkov určite zaujme zvitok Tóry - piatich kníh Mojžišových priamo z Izraela, ručný prepis Biblie, či možnosť zapojiť sa do zaujímavej biblickej súťaže o hodnotné ceny. Súčasťou výstavy bude 100 grafických reprodukcií rytín holandského maliara Rembrandta Harmenszoon van Rijn.

Unikátna putovná výstava, ktorá predstavuje Bibliu a jej posolstvo širokej verejnosti, potrvá vo Vranove do 1. marca.

21. februára 2012

Mgr. Emília Antolíková